Gorące dyskusje
Szczepienie zabiło lekarza?
W „Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej” ukazał się artykuł pt. „Zabiła go szczepionka?”, w którym opisano okoliczności śmierci emerytowanego lekarza prof. Mariana Pardeli, który kilkadziesiąt minut po szczepieniu przeciwko Covid-19 stracił przytomność, a po kilku dniach zmarł. Sprawa jest o tyle bulwersująca, że w dokumentacji jako odczyn poszczepienny odnotowano omdlenie, podczas gdy według prof. Mariusza Gąsiora ze Śląskiego Centrum Chorób Serca pacjenta przywieziono do placówki w stanie postępującego zawału serca.
W Szpitalu Narodowym więcej personelu niż pacjentów? Placówka odpowiada
Kadry dostosowane są obecnie do obsługi 84 łóżek, czyli trzech modułów po 28 łóżek – podał w czwartek Szpital Narodowy. Obecnie hospitalizowanych jest tam 47 osób. Placówka musi mieć rezerwę i być w gotowości przyjmować kolejnych – tłumaczy Iwona Sołtys z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.
Od kwietnia bez limitów w AOS?
„Chcemy czasowo znieść limity przyjęć do wszystkich specjalistów – rozwiązanie miałoby obowiązywać od kwietnia” – zapowiedział w rozmowie z PAP minister zdrowia.
Ponad pięćset zarzutów dla lekarza za „sprzedaż” recept i zwolnień
Lekarz z Wierzbicy koło Radomia jest podejrzany o wystawianie recept i zwolnień lekarskich w zamian za pieniądze. Zdarzało się, że pacjentów, którym wypisywał leki, w ogóle nie badał.
Nieoficjalnie: PO za prawem do aborcji do 12. tygodnia ciąży
Taką aborcję uzasadniałyby "trudne sytuacje życiowe" lub sytuacja, gdy ciąża "stanowi zagrożenie dla zdrowia psychicznego kobiety.
W Niemczech pojawiły się przypadki infekcji koronawirusem u osób dwukrotnie zaszczepionych
Niepokój niemieckich władz budzą przypadki zakażeń koronawirusem wśród osób już zaszczepionych dwiema dawkami szczepionki Pfizer/BioNTech.
Jeden pacjent w Szpitalu Narodowym to koszt trzydziestu w innym: „w USA jest jeszcze drożej”
Za hospitalizację jednej osoby w Szpitalu Narodowym płacimy tyle, ile za trzydziestu pacjentów w największym szpitalu na Mazowszu – wyliczają posłowie opozycji.
Lekarka rasistka?
Lekarkę, którą na izbie przyjęć szpitala w Poznaniu miała w sposób rasistowski skomentować pacjentów, poproszono o wyjaśnienia. Nagłośnioną w mediach historią zajmuje się teraz szpitalny zespół do spraw etyki.
Prokuratura Krajowa interweniuje ws. śledztwa dot. aborcji
Prokuratura z Białegostoku sprawdzała, czy po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. przerywania ciąży w jednym z białostockich szpitali przeprowadzano aborcje. Zażądała danych pacjentek. Po publikacji w mediach zainterweniowała Prokuratura Krajowa.
Podwyżkę dla lekarzy zagwarantuje ustawa
Tylko do końca czerwca lekarze ze specjalizacją mają gwarancję pensji 6,75 tys. zł w ramach wprowadzonej w 2018 r. tzw. lojalki Szumowskiego – przypomina „Rzeczpospolita”.
Lekarze będą protestować
Jeśli resort nie zwiększy finansowania ochrony zdrowia, rezydenci mogą zacząć wypowiadać klauzule opt-out lub umowy o pracę.
Zgon w 25 minut po szczepieniu przeciwko Covid-19
Urzędnicy medyczni potwierdzili w poniedziałek, że w Nowym Jorku wkrótce po zaszczepieniu przeciwko Covid-19 zmarł siedemdziesięcioletni mężczyzna.
Teleporada w POZ nie dla dzieci i seniorów
Od 1 marca 2021 r. teleporada w POZ ma być dostępna wyłącznie dla osób między siódmym a 64. rokiem życia – głosi projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia.
Tanzania nie planuje przyjęcia szczepionek przeciwko Covid-19
Ministerstwo zdrowia Tanzanii oświadczyło, że nie planuje przyjęcia szczepionek. Kilka dni temu prezydent tego kraju John Magufuli wyraził wątpliwość co do ich skuteczności.
Studenci uniwersytetu medycznego obawiają się stacjonarnej sesji
Studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku za „szalony pomysł” uważają organizację egzaminu dla 120-osobowego rocznika. Uczelnia uspokaja, że będzie bezpiecznie.
Uczelnie zza wschodniej granicy zapraszają Polaków na studia medyczne
Poluzowanie rygorów nostryfikacji zachęca Polaków do tańszych studiów medycznych za wschodnią granicą. Według lekarzy to groźne dla bezpieczeństwa polskich pacjentów.
Rządowe pomysły na leczenie ochrony zdrowia
„Gazeta Wyborcza” opisuje i – zdecydowanie negatywnie – ocenia rządowe pomysły na poprawę zdrowotnej kondycji Polaków w czasie pandemii i po jej ustąpieniu.
Mimo pandemii Covid-19 lekarze mogą stracić na wynagrodzeniach
Propozycje resortu idą w parze z zapowiedzią likwidacji dodatków do pensji…
Diagności, farmaceuci i fizjoterapeuci zaszczepią przeciwko Covid-19
Ministerstwo Zdrowia przygotowało przepisy dotyczące szkolenia diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów, tak by mogli szczepić przeciwko Covid-19. Projekt rozporządzenia skierowano w poniedziałek do ogłoszenia.
Osiemset zarzutów korupcyjnych dla małżeństwa lekarzy
Okulistka i ginekolog z woj. lubuskiego staną przed sądem za liczne wyłudzenia refundowanych świadczeń ginekologicznych i okulistycznych. Lekarze wykorzystywali dane swoich pacjentów. Dopisywali wizyty i świadczenia, by powielić ich liczbę – donosi „Gazeta Wyborcza”.
Szczepienia przeciwko Covid-19
Leczenie farmakologiczne astmy oskrzelowej obejmuje przewlekłe stosowanie leków kontrolujących przebieg choroby oraz preparatów „ratunkowych”.
Leczenie bezsenności u osób starszych
Terapia PSYCHIATRIA MEDYCYNA RODZINNA CHOROBY WEWNĘTRZNE GERIATRIANajważniejszym elementem bezpiecznego i długoterminowo skutecznego leczenia bezsenności przewlekłej w wieku podeszłym jest kompleksowe postępowanie niefarmakologiczne.
Leki złożone – nadzieja na poprawę stopnia przestrzegania zaleceń przez pacjentów
Terapia DIABETOLOGIA ORTOPEDIA I TRAUMATOLOGIA REUMATOLOGIA MEDYCYNA RODZINNAKonsekwencją nieprzestrzegania zaleceń jest pogorszenie kontroli chorób, ze wzrostem częstości hospitalizacji oraz kosztów leczenia.