Dwóch mężczyzn wyleczono z HIV-AIDS po przeszczepie szpiku kostnego
U dwóch mężczyzn po raz pierwszy prawdopodobnie udało się wyeliminować wirusa HIV dzięki przeszczepowi szpiku kostnego pobranego od dawców, którzy nie byli odporni na ten zarazek.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Mam już konto, chcę przejść dalej.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także
więcej chevron_rightMałopolskie Centrum Rehabilitacji Dzieci w Radziszowie powiększy się o Ośrodek Rehabilitacji i Diagnostyki Biometrycznej. Wartość inwestycji to 20 mln zł. Budowa powinna zakończyć się we wrześniu 2023 r. W piątek w Krakowie podpisano akt erekcyjny tego przedsięwzięcia.
W lutym 2022 roku Europejska Agencja Leków dopuściła do obrotu nową, 20-walentną skoniugowaną szczepionkę przeciw pneumokokom.
Tracąc na wadze otyli mężczyźni mogą poprawić jakość nasienia - informuje pismo „Human Reproduction”.
Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych. Podwyżki płacy minimalnej w drugim półroczu 2022 roku dla pracowników ochrony zdrowia mają kosztować 7,2 mld zł.
Kielce: Naukowcy z ŚCO opracowali nowe ścieżki w diagnostyce i leczeniu raka tarczycy
Badania naukowe prowadzone przez specjalistów z Kliniki Endokrynologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii (ŚCO) w Kielcach wytyczają nowe ścieżki w diagnostyce i leczeniu raka tarczycy. Terapia ma być mniej inwazyjna i tańsza.
Naukowcy: Cukrzyca typu 2 przyspiesza starzenie mózgu i demencję
Cukrzyca typu 2 przyspiesza proces starzenia się mózgu. Zanik istoty szarej w mózgu zachodzi ok. 26 proc. szybciej u chorych na cukrzycę typu 2, niż u osób bez tej choroby – wynika z pracy, którą publikuje pismo eLife.
Rzeszów: Naukowcy PRz opracowali program komputerowy do wykrywania zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona
Program komputerowy do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona opracowali naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej, współpracujący z logopedą. Program umożliwia obiektywną ocenę zaburzeń mowy na podstawie analizy jej nagrania podczas badania logopedycznego.
Miłkowski: wzrasta rentowność szpitali; w 2019 było 33 proc., a 2020 r. 46 proc.
Wzrasta rentowność szpitali. W 2019 r. rentownych było 33 proc. placówek, a 2020 r – 46 proc. – powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Poinformował, że straty zmniejszyły się o blisko 50 proc.
Ruszyła 9. edycja projektu „Zdrowie Człowiek Profilaktyka"
Trzecia edycja cyklu eksperckich spotkań edukacyjnych dla przedstawicieli samorządów wszystkich szczebli, przedsiębiorców i pracodawców oraz realizatorów programów zdrowotnych nt. możliwości wdrażania i finansowania profilaktyki chorób zakaźnych w lokalnych społecznościach i w miejscach pracy.
Sejm: Komisja Zdrowia za projektem nowelizacji ustawy o płacach w ochronie zdrowia
Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała- wraz z poprawkami - projekt noweli ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych. MZ szacuje, że planowane od lipca 2022 r. podwyżki obejmą grupę ok. 460 tys. pracowników ochrony zdrowia.
Poznań: Wielkopolska Izba Lekarska za wprowadzeniem systemu no fault
Wielkopolska Izba Lekarska postuluje wprowadzenie w Polsce systemu no fault. To rozwiązanie – funkcjonujące już w innych państwach – pozwala szybko rekompensować pacjentom lub ich rodzinom niepożądane zdarzenia medyczne bez konieczności orzekania o ew. winie lekarza.
Naukowcy szacują skalę ogólnoświatowego niedoboru pracowników ochrony zdrowia
Występujący na całym świecie i liczony w dziesiątkach milionów niedobór pracowników ochrony zdrowia może uniemożliwić zapewnienie właściwej opieki zdrowotnej – informuje „The Lancet”.
MZ chce zwiększyć zakres czynności samodzielnie wykonanych przez ratowników medycznych
Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć zakres czynności samodzielnie wykonanych przez ratowników medycznych o intubację dotchawiczą z użyciem środków zwiotczających, wykonywania badania USG, cewnikowanie pęcherza moczowego oraz wykonywanie drobnych zabiegów chirurgicznych.
Prof. Zajkowska: małpia ospa nie jest w tym momencie zagrożeniem dla zdrowia publicznego
Małpia ospa nie jest w tym momencie zagrożeniem dla zdrowia publicznego – powiedziała w rozmowie z PAP prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Specjalistka od chorób zakaźnych wskazała, że jest to rodzaj ospy znacznie mniej zaraźliwy, niż np. powszechnie znana ospa wietrzna.
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych: średnia wieku pielęgniarek w Polsce wynosi 53 lata
Średnia wieku pielęgniarek w Polsce to 53 lata, położne są dwa lata młodsze. Chcemy odmłodzić nasz pielęgniarski stan, dlatego zależy nam na zachęcaniu młodych do studiowania tych kierunków – powiedziała we wtorek prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas.
Udział lekarzy w reklamie
Nowe rejestracje PL, nowe rejestracje UE, nowości na rynku leków
Zalecenia ekspertów GINA dotyczące terapii chorych na astmę w okresie pandemii
TerapiaKluczowe staje się utrzymanie dobrej kontroli objawów poprzez stosowanie optymalnej farmakoterapii, zmniejszenie ryzyka ciężkich zaostrzeń i zminimalizowanie konieczności stosowania doustnych glikokortykosteroidów.
Żywienie późnych wcześniaków
TerapiaCelem żywienie wcześniaków jest dostarczenie składników potrzebnych do osiągnięcia tempa wzrastania porównywalnego do płodu w takim samym wieku ciążowym, wzrost beztłuszczowej masy ciała, uzyskanie proporcjonalnego zwiększania się masy ciała i długości oraz utrzymanie prawidłowego stężenia składników odżywczych we krwi i w tkankach.