Wybierz pismo

Wybierz dziedzinę

Wybierz typ treści

Przegląd prasy i publikacje

Rewolucja w badaniach klinicznych

Rewolucja w badaniach klinicznych

Od 20 kwietnia 2004 roku obowiązuje w Polsce unijna Dyrektywa UE 2001/20/WE (European Parliament and Council Directive on Clinical Trials). Dyrektywa dotyczy procedur rejestrowania badań klinicznych oraz zasad, według których takie badania się odbywają. Wprowadzone modyfikacje znacznie różnią się od dotychczasowych przepisów.

Probiotyki i prebiotyki w zapobieganiu i leczeniu chorób u dzieci

Probiotyki i prebiotyki w zapobieganiu i leczeniu chorób u dzieci

Składniki żywności o potencjalnym korzystnym wpływie na funkcje organizmu są w ostatnich latach przedmiotem zainteresowania naukowców w wielu ośrodkach na świecie, a dotychczasowe klinicznie potwierdzone obserwacje wydają się sugerować nowe możliwości zapobiegania i leczenia wielu chorób dietą. Wśród składników o szczególnych możliwościach modulowania różnych funkcji organizmu znajdują się m. in. prebiotyki, probiotyki i synbiotyki, antyoksydanty, fitoestrogeny, flawonoidy.

Bioenergogłupota w natarciu

Bioenergogłupota w natarciu

Nie wszyscy są jeszcze gotowi na akceptację jawnych bredni, ale przyczółek o nazwie "bioenergoterapia" jest już dobrze zakorzenioną w społeczeństwie wizytówką New Age, która ma nawet swój "naukowo" i śpiewnie brzmiący termin - "medycyna holistyczna" (gr. holos - cały) oznaczający jednoczesne leczenia ciała, emocji, duszy i psyche.

Hiponatremia - diagnostyka i leczenie

Hiponatremia - diagnostyka i leczenie

W praktyce ambulatoryjnej zaburzenia gospodarki wodno-eletrolitowej są nie mniej istotne niż u pacjentów hospitalizowanych, aczkolwiek ich znaczenie i zasięg występowania bywa niedoceniany. Do jednych z częściej występujących zaburzeń elektrolitowych należy hiponatremia. W zapobieganiu rozwojowi zaburzeń elektrolitowych i w skutecznym ich leczeniu niezwykle istotna jest znajomość mechanizmów prowadzących w stanach patologii do rozwoju hiponatremii. Nie można tego osiągnąć bez podstawowych informacji o prawidłowej gospodarce wodno-elektrolitowej.