Publikacje

Aktywność fizyczna i jej wpływ na nawracające infekcje układu oddechowego u dzieci
27.01.2017
Infekcje górnych dróg oddechowych, w tym zwykłe przeziębienie i grypa, są najczęstszą przyczyną zgłaszania się do lekarza pierwszego kontaktu ludzi w każdym wieku.
Nowe perspektywy leczenia immunomodulacyjnego w chorobach dróg oddechowych
26.01.2017
Szczególnie w pediatrii nawracające infekcje dróg oddechowych są uciążliwym problemem dla całej rodziny, powodują częste nieobecności dziecka w przedszkolu czy szkole, a opiekunów w pracy.
Jak leczyć ostry kaszel u dzieci?
20.01.2017
Jak udowodniono, 64% rodziców dzieci do 2. roku życia oczekuje od lekarza włączenia leczenia przeciwkaszlowego, a ok. 1/3 stosuje preparat łagodzący kaszel, pomimo braku takiego zalecenia. Dlatego wiedza na temat skutecznego, a zarazem bezpiecznego leczenia ostrego kaszlu u dzieci jest tak istotna.
Nadwrażliwość na dodatki do żywności
13.01.2017
Do dodatków do żywności zaliczamy zarówno substancje dodatkowe (food additives), czyli składniki, które są wprowadzane do produktów spożywczych dla celów technologicznych i nie są spożywane odrębnie jako żywność, jak i składniki dodawane do żywności, których użycie nie budzi zastrzeżeń, np. skrobia ziemniaczana, żelatyna, cukier.
Nadwrażliwość na leki przeciwgorączkowe u dzieci
12.01.2017
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są powszechnie stosowane u dzieci w objawowym leczeniu infekcji. NLPZ są następną po antybiotykach najczęstszą grupą leków, po których występują reakcje nadwrażliwości.
Zachowania zdrowotne polskich lekarzy
07.12.2016
Wykonywanie zawodu lekarza nie jest tożsame z przejawianiem zachowań prozdrowotnych w życiu prywatnym.
07.12.2016
Lekarz w obliczu przestępstwa
05.12.2016
Każdy lekarz niezależnie od specjalizacji, którą posiada, w swojej praktyce może napotkać konieczność udzielenia pomocy pacjentowi znajdującemu się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego z powodu działań noszących znamiona przestępstwa.
Hipochondria wczoraj i dziś
30.11.2016
Słowo “hipochondria” należy do najstarszych medycznych pojęć. Starożytni Grecy używali terminu hypokhondrias (pod żebrami) dla oznaczenia nieokreślonej wewnętrznej dolegliwości, wywołującej lęk i cierpienie.
Gdy umiera dziecko…
25.11.2016
Nie jest łatwo pogodzić się z faktem umierania. Ciężko nam zrozumieć śmierć starszej osoby, choć potrafimy sobie to wytłumaczyć: ona przeżyła swoje życie…, kochała…, w końcu „…mors certa, hora incerta…”
Medycyna a koniec życia
24.11.2016
Fakty są następujące: dzisiaj rodzimy się, żyjemy i umieramy „w” medycynie (a niekiedy, niestety, „z powodu” medycyny). W krajach rozwiniętych 70% ludzi umiera w szpitalu, co sprawia, że cały szereg sondaży opinii publicznej wskazuje na nieludzkie warunki końca naszego życia.