Podziel się z innymi:
2004-07-21
2

Współczesna diagnostyka chorób alergicznych górnych dróg oddechowych

Źródło/Autor: Andrzej Wojdas, Agnieszka Syryło

Summary

Allergy is an important and increasing problem in everyday practice. This study presents the contemporary approach to the diagnosis of upper respiratory tract allergic diseases. The main goal of allergy diagnostics is to identify the allergen responsible for the symptoms. In order to achieve this several commonly used tests are performed (skin prick tests, allergen specific IgE, allergen challenge tests, etc).

Słowa kluczowe: alergia, diagnostyka, choroby alergiczne.

Keywords: allergy, diagnosis, allergic diseases.


Dr med. Andrzej Wojdas, lek. med. Agnieszka Syryło
Klinika Otolaryngologii
Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie
Kierownik Kliniki: prof. dr hab. med. Dariusz Jurkiewicz

Od kilkunastu lat systematycznie wzrasta liczba chorych zgłaszających się do lekarza z powodu alergii. Szacuje się, że problem chorób alergicznych dotyczy aż 25% społeczeństwa, w tym 8-12% populacji wieku rozwojowego. Obecnie alergia występuje głównie u ludzi młodych i w średnim wieku, ale w miarę starzenia się społeczeństwa może w większym stopniu dotyczyć ludzi starszych (1).

Podstawowym celem diagnostyki alergologicznej jest prawidłowa identyfikacja czynnika sprawczego (alergenu) odpowiedzialnego za wystąpienie objawów.

Proces diagnostyczny obejmuje: wywiad lekarski, badanie przedmiotowe oraz badania dodatkowe (metody in vivo i in vitro, a w szczególności badanie reaktywności skóry na alergeny).

Badanie podmiotowe

W rozpoznawaniu chorób alergicznych górnych dróg oddechowych badanie podmiotowe ma podstawowe i nadal niezastąpione znaczenie diagnostyczne.

Współczesna diagnostyka chorób alergicznych górnych dróg oddechowych
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
Spełnione i niespełnione nadzieje – co zmienia się w opodatkowaniu medyków „na swoim” w 2024 r.?
15.04.2024
2
Na posiedzeniu 19 marca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy nowelizującej ustawę o ubezpieczeniach społecznych i dała przedsiębiorcom prawo do tzw. wakacji od składek ZUS.
15.04.2024
2
IQVIA – nowości na rynku leków w Polsce i Unii Europejskiej w 2024 roku
09.04.2024
Przedstawiamy comiesięczne zestawienie przygotowane przez specjalistów IQVIA, dotyczące rejestracji nowych leków w Polsce i Unii Europejskiej.
Ubezpieczenia zdrowotne w obliczu wyzwań współczesności
18.03.2024
Współczesne ubezpieczenia pracownicze to nie tylko ochrona finansowa, ale kompleksowe wsparcie w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego.