Podziel się z innymi:
2008-12-30

Zabójcze dla bakterii światło lasera

Źródło/Autor: PAP

Światło lasera o długości fali 808 nm (o dużej i małej mocy) w tandemie z barwnikiem zielenią indocyjaninową wykazuje właściwości bakteriobójcze, zabijając niemal 100 proc. drobnoustrojów zawartych w badanej próbce. Technika ta jest bardzo skuteczna, gdyż unieszkodliwia szczepy bakterii, które uzyskały oporność na popularnie stosowane antybiotyki oraz środki dezynfekcyjne, donosi "LaserEuropeWorld".

Zabójcze dla bakterii światło lasera
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
09.10.2024
Od 1 stycznia do 30 września 2024 roku w Polsce odnotowano 16 828 przypadków krztuśca. To dwudziestoośmiokrotny wzrost licząc rok do roku – wynika z danych GIS opisanych we wtorkowej "Rzeczpospolitej".
Ekspertka: niebezpieczna moda na pasożyty; pacjenci są przekonani o rzekomej chorobie
09.10.2024
Zwiększyła się liczba pacjentów, którzy są przekonani o rzekomej chorobie pasożytniczej – zauważyła w rozmowie z PAP lubelska konsultant ds. chorób zakaźnych dr n. med. Grażyna Semczuk. Jej zdaniem niebezpieczna moda związana jest z nieprawdziwymi informacjami w internecie.
zdrowie.pap.pl/ Niewesołe skutki gazu rozweselającego – nadużywany może być niebezpieczny
08.10.2024
Ta substancja używana jest w anestezjologii, ale występuje też np. w nabojach do bitej śmietany czy do napełniania balonów. Chodzi o tzw. gaz rozweselający. „Kreatywne” nastolatki wykorzystują go do odurzania się. Eksperci ostrzegają – może to być groźne dla zdrowia, a nawet życia.