Aktualności

WHO: każdego dnia na świecie 3500 osób umiera na wirusowe zapalenie wątroby typu B i C
11.04.2024
Według raportu połowa przypadków przewlekłego WZW typu B i C występuje wśród osób w wieku 30–54 lat, a 12 proc. wśród dzieci poniżej 18. roku życia.
Mimo zaleceń WHO w Polsce wciąż brak elektronicznego rejestru przypadków sepsy
11.04.2024
Rejestr umożliwiłby przede wszystkim wiarygodne monitorowanie liczby przypadków sepsy w Polsce, a to pozwoliłoby na szybką identyfikację wzrostów zachorowań oraz podejmowanie działań prewencyjnych i naprawczych.
Wiceminister zdrowia: liczba łóżek szpitalnych powinna być mniejsza
11.04.2024
3
Dalsza poprawa jest możliwa dzięki rozwojowi opieki na wcześniejszym etapie oraz położeniu nacisku na profilaktykę schorzeń sercowo-naczyniowych, jak również innych chorób.
Marihuana w czasie ciąży zwiększa ryzyko ADHD, autyzmu i niepełnosprawności intelektualnej u dzieci
10.04.2024
Najnowsze badania pokazują, że w młodszych grupach wiekowych odsetek palących marihuanę kobiet szybko rośnie.
Samotny mózg chce więcej jedzenia
10.04.2024
Kobiety czujące się wyraźnie samotne ważyły więcej, miały gorszą dietę, silniejsze łaknienie, częściej jadły dla przyjemności oraz w niekontrolowany sposób, a także częściej cierpiały z powodu lęków i depresji.
Genetyka spożycia alkoholu
10.04.2024
Osoby z allelami chroniącymi przed alkoholem charakteryzowały się ogólnie lepszym zdrowiem, w tym mniejszym przewlekłym zmęczeniem i mniejszą potrzebą pomocy przy codziennych zadaniach.
Depresja poporodowa powiązana z wyższym ryzykiem wizyt dziecka na oddziałach ratunkowych
10.04.2024
Wśród pań rodzących dzieci w szpitalu warto wdrażać przesiewowe badania, które pomogą identyfikować pacjentki zagrożone depresją po powrocie do domu.
Ataki astmy mechanicznie uszkadzają drogi oddechowe
09.04.2024
Powstałe uszkodzenia powodują załamanie czynności bariery nabłonkowej i mogą utorować drogę kolejnym zwężającym oskrzela atakom astmy i stanom zapalnym.