Aktualności

Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko udaru mózgu
03.10.2023
Już po pięciu dniach ekspozycji na zanieczyszczone powietrze rośnie ryzyko udaru mózgu i zgonu z jego powodu. Wyniki tej analizy publikuje „Neurology”, czasopismo Amerykańskiej Akademii Neurologii.
Mikrochirurgiczna rekonstrukcja tętnic płucnych i korekcja wad serca
03.10.2023
Przeprowadzony u niespełna trzymiesięcznego chłopca zabieg rekonstrukcji mikrochirurgicznej tętnic płucnych, połączony z korekcją wad wewnątrzsercowych zakończył się pełnym sukcesem.
WHO: druga szczepionka przeciwko malarii
03.10.2023
Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował, że organizacja zaaprobowała nową, drugą już szczepionkę przeciwko malarii. Szczepionka będzie mogła być stosowana u dzieci.
Mniej informacji to lepsze decyzje
02.10.2023
Nawet niewielki nadmiar informacji może zakłócić zdolność do podejmowania właściwych decyzji – informuje pismo „Cognitive Research: Principles and Implications”.
Lekarze bez prawa do wystawiania nowych recept
02.10.2023
Nie każdy lekarz może wystawić receptę na bezpłatne leki dla nowych grup pacjentów. Ministerstwo Zdrowia podaje, że uprawnień w tym zakresie nie mają m.in. lekarze zatrudnieni w hospicjach, centrach zdrowia psychicznego oraz lekarze z gabinetów prywatnych.
Badając sen można przewidzieć przedwczesny poród
01.10.2023
Brak snu i zmniejszona aktywność fizyczna w czasie ciąży mają związek z ryzykiem przedwczesnego porodu.
W Hiszpanii 10 proc. dzieci rodzi się za pomocą technik wspomaganego rozrodu
01.10.2023
Współczynnik dzietności w Hiszpanii należy do najniższych w Europie, a techniki wspomaganego rozrodu stają się coraz bardziej powszechne. Wzrasta liczba matek w wieku 45 lat i więcej.
Egzoszkielety w terapii niedowładów i porażeń
01.10.2023
Egzoszkielety to roboty medyczne umożliwiające poruszanie się pacjentom z porażeniem i niedowładem. Stosowane są w 30 ośrodkach terapeutycznych w Polsce, gdzie korzysta z nich kilkuset pacjentów.