Aktualności

Aspartam może zaburzać pamięć
21.09.2023
Eksperymenty na myszach wskazały, że aspartam już w niskich dawkach może pogarszać pamięć i zdolności uczenia się. Może to wiązać się z zaburzeniem przetwarzania emocji.
Test wykryje alzheimera 20 lat wcześniej
21.09.2023
Prosty w użyciu test opracowała Australijska grupa badawcza. Na podstawie kropli krwi przewiduje on chorobę Alzheimera 20 lat przed pojawieniem się objawów. Urządzenie można przystosować do detekcji także innych chorób neurologicznych.
Wrocław: Centrum Badań Omicznych w UM
21.09.2023
Główne założenia Centrum Badań Omicznych tworzonego na Uniwersytecie Medycznym (UM) we Wrocławiu, to własna aparatura badawcza, najlepsi eksperci i rozwój nowych technik badawczych, od genomiki, poprzez proteomikę po metabolomikę.
Osoby z ADHD, autyzmem, dysleksją mogą być wartością dla firm
21.09.2023
Przy uwzględnieniu potrzeb osób neuroróżnorodnych (z ADHD, autyzmem, dysleksją), mogą być wartością dla firm i całej gospodarki - podkreślił minister rozwoju Waldemar Buda inaugurując kampanię pod patronatem swojego resortu "Jestem neuroróżnorodn_”.
Eksperci o leczeniu raka tarczycy
21.09.2023
Raka tarczycy leczymy w Polsce supernowocześnie. Problemem jest głównie skierowanie pacjenta na właściwą ścieżkę leczenia i niewystarczająca znajomość zasad diagnostyki tarczycy wśród lekarzy.
Będą zmiany standardów kształcenia lekarzy
21.09.2023
1
MEiN i MZ poinformowały, że od przyszłego roku akademickiego obowiązywać będą znowelizowane standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Zmiany dotyczą m.in. obowiązkowego egzaminu standaryzowanego (OSCE) i zwiększenie liczby godzin zajęć w symulowanych warunkach klinicznych.
Idealna drzemka dla medyków i młodych rodziców
20.09.2023
Japońska badaczka proponuje aby zamiast jednej dwugodzinnej drzemki, wybrać dwie: 90-minutową i 30-minutową i pozbyć się tym samym senności i zmęczenia.
Polskie urządzenie dla osób z problemami płucnymi
20.09.2023
System do rehabilitacji pulmonologicznej Boreas stworzony został przez zespół polskich młodych naukowców i ma pomóc osobom zmagającym się z problemami płucnymi. Pomysł ten zwyciężył w krajowym etapie międzynarodowego konkursu technologicznego organizowanego przez Fundację Jamesa Dysona.