Aktualności

Pielęgniarki chcą przekonać premiera do obywatelskiego projektu ustawy o płacach
20.11.2024
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych chce przekonać premiera do obywatelskiego projektu ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. We wtorek zamierza złożyć petycję do Donalda Tuska w tej sprawie. Pielęgniarki uważają, że w resorcie zdrowia nie ma pełnego zrozumienia dla ich problemów.
SI potrafi diagnozować chorą wątrobę
20.11.2024
W opisanym właśnie eksperymencie sztuczna inteligencja wyjątkowo skutecznie wykrywała niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby. Takie systemy mogą wspierać lekarzy – twierdzą badacze.
Leki i szczepionki mRNA do wdychania coraz bliżej
20.11.2024
Nowo opracowana nanocząsteczka lipidowo-polimerowa pozwala skuteczniej wprowadzać leki i szczepionki do płuc – na razie u myszy. O zbliżającej się możliwości wziewnego podawania leków i szczepionek mRNA informuje „Journal of the American Chemical Society”.
Raport KE: Polska w unijnym ogonie wydatków na służbę zdrowia, ale w czołówce zarobków jej pracowników
19.11.2024
1
Polska jest w ogonie wydatków na służbę zdrowia, ale polski personel pielęgniarski zarabia najwięcej w UE względem średnich zarobków w swym kraju – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu „Health at a Glance 2024”.
Neonatolog: ciepła, spokojna atmosfera, bezpieczna jak wewnątrz macicy – tego wcześniakom trzeba (wywiad)
19.11.2024
Ciepła, spokojna atmosfera, bezpieczna jak wewnątrz macicy – opisuje wnętrze inkubatora prof. dr hab. n. med. Bożena Kociszewska-Najman, neonatolog i pediatra. W Polsce przedwcześnie przychodzi na świat ok. 8 proc. dzieci, ale dzięki wysokiemu poziomowi medycyny większość rozwija się dobrze.
Szansa na nowy lek odchudzający – przyspiesza spalanie kalorii i zmniejsza apetyt bez skutków ubocznych
19.11.2024
Nowy kierunek leczenia otyłości, polegający na zmniejszeniu apetyt, zwiększeniu wydatku energetycznego i poprawie wrażliwości na insulinę, bez powodowania skutków ubocznych, takich jak nudności czy utrata masy mięśniowej – opisali naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego.
Eksperci: coraz więcej kobiet wśród lekarzy onkologów
19.11.2024
Zawód lekarza się sfeminizował, obecnie coraz więcej studentów medycyny to kobiety, a niedługo kobiety będą stanowiły większość również wśród lekarzy onkologów – oceniają organizatorzy konferencji „SOF - Kobiety w onkologii”, która odbywa się w sobotę w Warszawie.
Stymulacja nerwu błędnego daje nadzieję także pacjentom w śpiączce
18.11.2024
Pierwsze próby stosowania nieinwazyjnej stymulacji nerwu błędnego (tVNS) w leczeniu zaburzeń świadomości takich jak śpiączka dają nadzieję, że może się ona okazać skuteczna podobnie jak w przypadku depresji, padaczki czy zespołu pourazowego – mówili eksperci na sympozjum zorganizowanym przez fundację „Akogo”.