Aktualności
Nowy wytyczne dla porady dietetycznej w opiece koordynowanej
Wytyczne Polskiego Towarzystwa Dietetyki i konsultant krajowej w dziedzinie medycyny rodzinnej dotyczą udzielania konsultacji dietetycznych w ramach opieki w POZ.
Trauma w dzieciństwie a ochrona środowiska
Doświadczenie traumy ma związek z większym obywatelskim zaangażowaniem w problemy ochrony środowiska w wieku dorosłym – wynika z badania, które publikuje pismo "Scientific Reports”.
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne z certyfikatem Breast Cancer Unit
To pierwszy ośrodek w woj. śląskim z międzynarodowym certyfikatem Breast Cancer Unit, przyznawanym placówkom kompleksowo leczącym raka piersi.
Kursy kwalifikacyjne dla farmaceutów obejmą też kwestie szczepień przeciw grypie
Dotyczy to problematyki przeprowadzania szczepienia ochronnego przeciw grypie u osoby dorosłej – wynika z opublikowanego w RCL projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia.
Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych rozszerzył swój zakres
Od 1 stycznia br. można wnioskować o odszkodowanie z powodu poważnego działania niepożądanego w związku z obowiązkowym szczepieniem.
ABM sfinansowała 60 projektów z obszaru onkologii i hematologii
Z informacji od Agencji Badań Medycznych wynika, że są to jedne z najczęściej pojawiających się wniosków o dofinansowanie.
Nie tylko mutacja genu, ale także jego nieprawidłowy kształt wywołują hiperkalcemię dziecięcą
Związana jest ona z nadmiarem wapnia we krwi. Wyniki badań brytyjskich naukowców zostały opublikowane w "Journal of Bone and Mineral Research".
Urolog: nadal pokutuje mit, że skoro nic nie boli, to nie ma potrzeby się badać
Trzeba prowadzić szeroko zakrojone akcje uświadamiające, by pacjenci zgłaszali się na badania profilaktyczne, nawet jeśli nie mają żadnych objawów – podkreśla dr Andrzej Kupilas urolog ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
Wiceminister Kraska: chcemy, aby stała baza LPR powstała w Koszalinie do 2025 r.
Chcemy, aby stała baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Koszalinie powstała do 2025 r. - powiedział w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podkreślał, że to wyczekiwana inwestycja w regionie.
Niemowlęta rozpoznają twarze nawet zasłonięte maseczkami
W badaniu naukowcy opisali, że dzieci w wieku 6-9 miesięcy potrafią zapamiętywać twarze ludzi w maseczkach, a potem rozpoznawać te osoby bez maseczek.
Australia: Grzyby halucynogenne i tabletki ecstasy będą dozwolone do użytku medycznego
Grzyby halucynogenne i tabletki ecstasy zostaną dozwolone do użytku medycznego w Australii; decyzja wejdzie w życie 1 lipca - poinformował w piątek australijski urząd nadzoru farmaceutyków TGA.
Używanie leków dopasowanych do DNA pacjenta wyraźnie zmniejsza skutki uboczne
W międzynarodowym badaniu przeprowadzonym przez Centrum Medyczne Uniwersytetu w Lejdzie (LUMC), po raz pierwszy wykazano, że przepisywanie preparatów na podstawie profilu DNA faktycznie przynosi efekty.
Badania kliniczne kobiet z mutacjami genów
Kobiety z mutacją w genach BRCA 1 i BRCA2, zaliczane do grupy o olbrzymim ryzyku raka jajnika i raka piersi, zyskały szansę na niestandardową formę leczenia w ramach rozpoczętego w Katowicach badania klinicznego.
Badanie: Zanieczyszczenia uliczne szkodliwie wpływają na mózg
Zanieczyszczenie powietrza, którego źródłem jest ruch uliczny, negatywnie wpływa na pracę mózgu. Efekt jest widoczny już po kilku godzinach od ekspozycji na toksyny – piszą naukowcy na łamach „Environmental Health".
Dobre leczenie chorób nowotworowych może obniżyć ich koszty pośrednie
Koszty pośrednie chorób nowotworowych, związane z przedwczesnymi zgonami, zwolnieniami lekarskimi i rentami, są bardzo wysokie; optymalne leczenie może pomóc je zmniejszyć – oceniają eksperci.
NFZ: mamy obowiązek sprawdzania poziomów odpłatności na receptach
Wskazania do refundacji leków i żywności specjalnego przeznaczenia, do której zaliczane jest mleko dla niemowląt, są ściśle określone, a NFZ jest zobowiązany do weryfikowania prawidłowości ich przepisywania
Przewlekłej choroby nerek lekarze powinni szukać aktywnie, jak nowotworów
Lekarze powinni prowadzić aktywne badania w kierunku wykrywania przewlekłej choroby nerek, tak jak to ma miejsce w przypadku niektórych chorób nowotworowych – raka piersi, czy raka jelita grubego – ocenia prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.
Kawa z mlekiem może działać przeciwzapalnie
Komórki odpornościowe człowieka traktowane kombinacją polifenoli i aminokwasów pochodzących z kawy z mlekiem były dwukrotnie skuteczniejsze w zwalczaniu stanów zapalnych niż komórki, do których dodano same polifenole, a więc związki wyizolowane z ziaren kawy.
Większość nowotworów zależy od czynników, na które mamy wpływ
Nawet 90 proc. nowotworów zależy wyłącznie od czynników, na które mamy wpływ. Są to np. dym tytoniowy, alkohol czy niewłaściwe żywienie – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.
Udział lekarzy w reklamie
Nieustanny postęp wiedzy medycznej powoduje, że lekarz musi dysponować odpowiednią swobodą stosowania leków, w sposób dostosowany do aktualnych osiągnięć medycyny i potrzeb konkretnego pacjenta.
Grudzień 2022: podsumowanie rynku aptek w Polsce
EsculapPrzedstawiamy comiesięczne podsumowanie rynku aptek w Polsce, przygotowany przez niezawodny zespół ekspertów z IQVIA Poland.
Lacydypina – preferowany antagonista wapnia u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym?
EsculapWysokie wartości ciśnienia tętniczego są głównym czynnikiem ryzyka zarówno chorób układu sercowo-naczyniowego (CVD), w tym choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca oraz udaru mózgu, jak i innych jednostek chorobowych.
Przerwa od leków obniżających poziom hormonów, nie wydaje się zwiększać ryzyka nawrotu choroby - wynika z badania POSITIVE.