Aktualności

Komórki macierzyste z laboratoryjnych hodowli mogą sprzyjać nowotworom
21.02.2024
22 proc. próbek komórek macierzystych hodowanych w laboratoriach zajmujących się badaniami nad medycyną regeneracyjną miało co najmniej jedną mutację związaną z nowotworem.
Ćwicząc tyle samo, co mężczyźni, kobiety uzyskują większe korzyści
21.02.2024
W przypadku wszystkich dorosłych podejmujących jakąkolwiek regularną aktywność fizyczną, ryzyko zgonu – w porównaniu z osobami nieaktywnymi – było niższe…
Dłuższy palec serdeczny to lepsze wykorzystanie tlenu
21.02.2024
Taki układ palców – wyjaśniają naukowcy – świadczy o wyższym stężeniu testosteronu działającego w okresie płodowym.
Zbyt dużo białka w diecie szkodzi tętnicom
20.02.2024
Spożywanie ponad 22 proc. dziennej dawki kalorii pochodzących z białka może negatywnie wpływać na makrofagi odpowiedzialne za usuwanie resztek komórkowych, prowadząc do powstawania „cmentarza” tych komórek w ścianach naczyń i z czasem odkładania się blaszek miażdżycowych.
Mózg woli się uczyć od tych, których lubimy
20.02.2024
Okazało się, że zapamiętywanie i łączenie ze sobą różnych informacji silnie zależy od osoby, która je prezentowała. Jeśli był to ktoś, kogo dany uczestnik badania darzył sympatią, łączenie ze sobą różnych faktów przychodziło mu łatwiej.
Cukrzyca szkodzi krążkom międzykręgowym
19.02.2024
U szczurów z cukrzycą sposób, w jaki krążki rozpraszały energię pod naciskiem, znacząco się różnił.
Badanie krwi może wskazać ryzyko zawału serca
19.02.2024
Zawał serca to najczęstsza przyczyna śmierci na świecie. Niestety, u wielu osób realne zagrożenie nie jest w porę identyfikowane i nie są wprowadzane środki zapobiegawcze.
Cresomycin – nowy antybiotyk sprytniejszy niż superbakterie
19.02.2024
2
Jak wykazały badania, CRM wykazuje niezwykle silną skuteczność przeciwko wielu różnorodnym ewolucyjnie formom oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe.