Aktualności

Dla zdrowia serca najlepiej wcale nie pić alkoholu
18.06.2024
Nawet spożycie poniżej dopuszczalnego progu 14 jednostek tygodniowo zwiększa ryzyko problemów sercowo-naczyniowych, nie wspominając o istotnym wzroście ryzyka chorób nowotworowych.
U najmłodszych w klasie dzieci zbyt często diagnozuje się ADHD
14.06.2024
Co ciekawe, w badaniu wykazano duże różnice między tym, jak oceniali dzieci nauczyciele, a jak rodzice.
Apel o zrozumiałe streszczenia recenzowanych artykułów medycznych
14.06.2024
Zdaniem autorów ułatwiłoby to zaangażowanie się w badania medyczne wszystkim docelowym odbiorcom, od pacjentów, rzeczników pacjentów i ich opiekunów, po pracowników ochrony zdrowia i decydentów.
Elektryczna stymulacja podczas ćwiczeń pomaga w rehabilitacji po udarze
14.06.2024
Wśród osób, u których udar wystąpił niedawno, zastosowanie funkcjonalnej stymulacji elektrycznej poprawiło czynność ramion średnio o około 20 pkt w 66-punktowej skali często stosowanej w badaniach nad udarem.
ECDC: komary przenoszące choroby tropikalne rozprzestrzeniają się w całej Europie
14.06.2024
W Europie coraz bardziej widać, jak zmiany klimatu zmieniają warunki sprzyjające rozprzestrzenianiu się komarów inwazyjnych na terenach, na których dotąd nie występowały, a przenosząc takie zakażenia jak choroba denga, zagrażają coraz większej grupie ludzi.
Ozempic i Wegovy mogą mieć związek z niższym ryzykiem alkoholizmu
14.06.2024
Semaglutyd działa na receptor glukagonopodobny typu 1 (GLP-1), naśladując działanie naturalnego hormonu GLP-1 obecnego w organizmie.
Nastolatki, które później chodzą spać, są mniej aktywne i jedzą więcej węglowodanów
13.06.2024
Rozregulowanie okołodobowego cyklu snu i czuwania oraz związana z tym zmienność czasu trwania snu powinny być integralną częścią interwencji ukierunkowanych na złe wybory żywieniowe i siedzący tryb życia u młodzieży.
Semaglutyd zmienia wrażliwość smakową u kobiet z otyłością
13.06.2024
Receptor GLP-1 (szczególnie w niektórych obszarach mózgu) ma ogromny wpływ na to, jak postrzegamy nagrody związane ze smakiem.