Aktualności

Eksperci: pierwsza terapia celowana w raku pęcherza nadzieją dla chorych
11.06.2025
Pierwsza terapia ukierunkowana molekularnie dla chorych na zaawansowanego raka pęcherza stanowi przełom w leczeniu tego nowotworu – oceniają eksperci. Jak podkreślają, dla chorych z inwazyjnym, przerzutowym rakiem pęcherza jest to skuteczniejsza i bezpieczniejsza alternatywa w stosunku do chemioterapii.
Nowa proteza siatkówki częściowo przywróciła myszom wzrok
11.06.2025
Nowa proteza siatkówki częściowo przywróciła wzrok myszom, a makakom pozwoliła rejestrować podczerwień. Okazała się przy tym wysoce bezpieczna.
Młode matki doświadczają poważnej utraty i zakłóceń snu
10.06.2025
Młodym matkom nie tylko znacząco skraca się całkowity czas snu, ale przede wszystkim dramatycznie zmniejsza najdłuższy nieprzerwany odcinek snu. W pierwszym tygodniu po porodzie jego długość spada z 5,6 do zaledwie 2,2 godziny - ogłosili naukowcy podczas konferencji SLEEP 2025.
Terapia genowa choroby Alzheimera
09.06.2025
Kalifornijscy naukowcy opracowali terapię genową, która podnosi poziom specyficznego białka Cav-1 i poprawia funkcjonowanie komórek mózgowych myszy. Daje to nadzieje na zachowanie funkcji poznawczych, a nawet ich poprawę w chorobie Alzheimera u ludzi - komentują badacze w piśmie „Signal Transduction and Targeted Therapy”.
Lot w kosmos mniej wymagający dla ludzkiego organizmu niż głębokie nurkowanie
09.06.2025
1
Krótka wyprawa w kosmos jest dla ludzkiego organizmu mniejszym wyzwaniem niż nurkowanie na dużych głębokościach – ocenił prof. Jacek Kot, ekspert medycyny hiperbarycznej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Ustalono, dlaczego miejskie dzieci są bardziej podatne na alergie
05.06.2025
Nieznany wcześniej, prozapalny typ komórek odpornościowych T, który może tłumaczyć, dlaczego dzieci wychowywane w miastach są bardziej podatne na alergie niż ich rówieśnicy z terenów wiejskich, odkryli naukowcy z University of Rochester Medical Center (USA).
Polskie badania: pasożyty mogą pomóc w leczeniu chorób autoimmunologicznych i zapalnych
04.06.2025
Białka pasożytnicze o potencjale terapeutycznym, które mogą odmienić leczenie chorób autoimmunologicznych i zapalnych, jak np. choroba Leśniowskiego-Crohna czy SM – zidentyfikowała dr hab. Katarzyna Donskow-Łysoniewska z Uczelni Łazarskiego.
Badania: kawa pomaga zdrowiej się starzeć kobietom
04.06.2025
Pięćdziesięciolatki wypijające od jednej do trzech filiżanek kawy dziennie mogą uniknąć w starszym wieku chorób przewlekłych i dłużej zachować zdrowie fizyczne, psychiczne i umysłowe – twierdzi prof. Sara Mahdavi z University of Toronto.