Aktualności

Zaburzenia mikroflory jelitowej mogą wpływać na zachowania dzieci ze spektrum autyzmu
23.04.2025
Brak równowagi w mikroflorze jelitowej u dzieci z autyzmem może skutkować zakłóceniem produkcji neuroprzekaźników, które wpływają m.in. na relacje społeczne. Znajduje to odzwierciedlenie w zachowaniach dzieci ze spektrum autyzmu – wynika z badania, które publikuje „Nature Communications”.
Brytyjscy badacze wyhodowali ludzki ząb w laboratorium
15.04.2025
W warunkach laboratoryjnych brytyjscy badacze wyhodowali ludzki ząb, co uznano za kolejny przełom w stomatologii – informuje BBC News. Jedna wiele lat jeszcze upłynie, zanim implanty przynajmniej częściowo zastąpią naturalne zęby.
Tomografie komputerowe mogą odpowiadać za 5 proc. wszystkich nowotworów w USA
15.04.2025
Badania metodą tomografii komputerowej mogą odpowiadać za 5 proc. wszystkich nowotworów rocznie rozpoznawanych w USA – informuje pismo „JAMA Internal Medicine”.
Urodziło się pierwsze dziecko po „maszynowym” zapłodnieniu in vitro
14.04.2025
Na świat przyszło pierwsze dziecko urodzone dzięki zapłodnieniu in vitro wykonanemu niemal całkowicie przez maszynę – informuje pismo „Reproductive BioMedicine Online”.
Kannabidiol może łagodzić objawy autyzmu u dzieci i nastolatków
11.04.2025
Stosowanie ekstraktu z konopi zawierającego kannabidiol (CBD) może przynieść znaczące korzyści i poprawić zachowanie dzieci i nastolatków z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) – ogłoszono na Europejskim Kongresie Psychiatrycznym w Madrycie.
Nowe podejście do szczepionki przeciwko boreliozie daje nadzieję na przełom
10.04.2025
Nowa strategia, która może stać się podstawą skutecznej szczepionki przeciw boreliozie, okazała się bardzo obiecująca w badaniach przedklinicznych. Daje nadzieję na zapobieganie tej groźnej chorobie po latach badań, które dotąd nie przyniosły zadowalających rezultatów.
Sztuczna inteligencja oblicza biologiczny wiek serca
08.04.2025
Wykorzystanie sztucznej inteligencji do obliczenia biologicznego wieku serca na podstawie danych EKG pozwala przewidzieć zwiększone ryzyko śmiertelności i incydentów sercowo-naczyniowych – ogłoszono na EHRA 2025, kongresie naukowym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) w Wiedniu.
Leki takie jak Ozempic i Wegovy mogą znacznie zmniejszyć ryzyko demencji
08.04.2025
Jak sugerują wyniki metaanalizy badań dotyczących leków naśladujących działanie hormonu GLP-1, ich przyjmowanie może chronić przed demencją – informuje pismo „JAMA Neurology”.