Aktualności

Aspartam może zaburzać pamięć
21.09.2023
Eksperymenty na myszach wskazały, że aspartam już w niskich dawkach może pogarszać pamięć i zdolności uczenia się. Może to wiązać się z zaburzeniem przetwarzania emocji.
Idealna drzemka dla medyków i młodych rodziców
20.09.2023
Japońska badaczka proponuje aby zamiast jednej dwugodzinnej drzemki, wybrać dwie: 90-minutową i 30-minutową i pozbyć się tym samym senności i zmęczenia.
Człowiek Lodu miał ciemną karnację i łysinę
19.09.2023
Prehistoryczny Człowiek Lodu, którego mumię znaleziono w Alpach w 1991 r., miał ciemną karnację i zaawansowaną łysinę – dowodzą najnowsze badania genetyczne, opublikowane na łamach pisma „Cell Genomics”.
Zmodyfikowane bakterie rozkładają plastik
19.09.2023
Naukowcy zmodyfikowali genetycznie morską bakterię, tak aby w słonej wodzie rozkładała popularne tworzywo sztuczne. To może być sposób na groźne zanieczyszczenia.
Ultradźwiękami można wpływać na działanie mózgu
15.09.2023
Ukierunkowane ultradźwięki mogą zmienić funkcjonowanie mózgu nawet na godzinę po interwencji. Może to znaleźć zastosowanie w leczeniu chorób układu nerwowego – informuje „Nature Communications”.
Nowe genetyczne warianty szkodzące sercu
15.09.2023
Naukowcy zidentyfikowali ponad 60 nieznanych wcześniej genetycznych wariantów związanych ze spoczynkową akcją serca i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Odkrycie może przyczynić się do lepszej opieki nad pacjentami.
Doustna szczepionka przeciw SARS-Cov2
15.09.2023
Według naukowców, niektóre szczepionki powinny działać głównie w układzie oddechowym. Tego typu preparat, szybko działającą, doustną szczepionkę przeciwko SARS-CoV2, z powodzeniem przetestowali na makakach.
Terapia snem pomocą dla nastolatków z depresją
14.09.2023
Wspieranie zdrowego snu u tzw. „sów” w nastoletnim wieku pomaga połączyć biologiczne potrzeby wypoczynku z wymaganiami systemu edukacji. Proste metody mogą nawet pomóc młodym ludziom z poważną depresją.