Aktualności

Samotny mózg chce więcej jedzenia
10.04.2024
Kobiety czujące się wyraźnie samotne ważyły więcej, miały gorszą dietę, silniejsze łaknienie, częściej jadły dla przyjemności oraz w niekontrolowany sposób, a także częściej cierpiały z powodu lęków i depresji.
Genetyka spożycia alkoholu
10.04.2024
Osoby z allelami chroniącymi przed alkoholem charakteryzowały się ogólnie lepszym zdrowiem, w tym mniejszym przewlekłym zmęczeniem i mniejszą potrzebą pomocy przy codziennych zadaniach.
Depresja poporodowa powiązana z wyższym ryzykiem wizyt dziecka na oddziałach ratunkowych
10.04.2024
Wśród pań rodzących dzieci w szpitalu warto wdrażać przesiewowe badania, które pomogą identyfikować pacjentki zagrożone depresją po powrocie do domu.
Ataki astmy mechanicznie uszkadzają drogi oddechowe
09.04.2024
Powstałe uszkodzenia powodują załamanie czynności bariery nabłonkowej i mogą utorować drogę kolejnym zwężającym oskrzela atakom astmy i stanom zapalnym.
Przeszczep kałowy obiecujący w leczeniu choroby Parkinsona
08.04.2024
W chorobie Parkinsona pacjenci często mają zmieniony w porównaniu do osób zdrowych mikrobiom jelitowy, wykazują więcej stanów zapalnych i zaburzoną barierę jelitową.
Bakteriofagi mają potencjał, by uratować ludzkość
08.04.2024
1
Bakteriofagi podczas procesu namnażania produkują enzymy, które rozbijają powłoki bakterii, po prostu doprowadzając do jej rozerwania, uwolnienia fagów (wirusów) potomnych, które mogą zakażać kolejne komórki bakteryjne.
Pierwszy pacjent po przeszczepieniu nerki od zmodyfikowanej genetycznie świni opuścił szpital
04.04.2024
Zastosowana technologia polegała głównie na wprowadzeniu do organizmu świni ludzki genów decydujących o zgodności tkankowej.
Z nudą w pracy trzeba umiejętnie postępować
04.04.2024
Nudnych czynności raczej nie da się uniknąć, ale pomóc może ułożenie ich w odpowiedniej sekwencji, z uwzględnieniem całego okresu pracy.