Aktualności
Koronawirus nie taki straszny dla astmatyków
Astma nie zwiększa ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem lub śmierci z powodu Covid-19 – informują naukowcy z Australii na łamach „Journal of Asthma”.
Prawie połowa brytyjskiego personelu medycznego ma problemy psychiczne przez Covid-19
Prawie połowa personelu zajmującego się chorymi na Covid-19 na oddziałach intensywnej terapii w brytyjskich szpitalach wykazuje objawy zespołu stresu pourazowego i…
Pacjenci z bólami migrenowymi szybciej zdrowieją po infekcji koronawirusem
Osoby zainfekowane koronawirusem, u których występują bóle migrenowe, szybciej dochodzą do zdrowia – wynika z badania hiszpańskich naukowców.
Dla niemowląt urodzonych przez cesarskie cięcie korzystny jest bliski kontakt z ojcem
Niemowlęta urodzone przez cesarskie cięcie, które mają z ojcami kontakt typu skóra do skóry, wykazują zdrowsze reakcje fizjologiczne – wynika z badania z udziałem 95 dzieci.
Każdy miesiąc opóźnienia leczenia raka zwiększa ryzyko zgonu o około 10 proc.
Opóźnienie leczenia nowotworu choćby o miesiąc oznacza od 6 do 13 proc. wyższe ryzyko zgonu – informują naukowcy na łamach prestiżowego czasopisma „BMJ”.
Utrata powonienia z powodu koronawirusa może trwać nawet pół roku
Osoby, które z powodu zakażenia koronawirusem straciły węch, mogą zostać go pozbawione nawet na sześć miesięcy – wynika z badania międzynarodowego zespołu.
Znana z filmów metoda pierwszej pomocy wcale nie działa
Technika resuscytacji powszechnie przedstawiana w dramatycznych scenach filmowych nie przynosi żadnych korzyści – ustalili brytyjscy naukowcy z Uniwersyetu Warwick.
Ciężarne z Covid-19 przekazują płodowi przeciwciała tylko w niewielkim stopniu
Poziom przeciwciał przekazywanych płodom przez matki z Covid-19 jest niewielki – wynika z badań amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Macierzyńsko-Płodowej.
Koronawirus: ścisły krótki lockdown najskuteczniejszy
Ścisły lockdown, a potem złagodzenie obostrzeń to mniejsza całkowita liczba zakażonych koronawirusem niż niewielkie długotrwałe restrykcje – informuje „Europhysics Letters”.
Szczęśliwe dzieciństwo nie gwarantuje zdrowia psychicznego w dorosłym życiu
Szczęśliwe i bezpieczne dzieciństwo nie zawsze chroni przed zaburzeniami psychicznymi w późniejszym życiu – wynika z badań opisanych na łamach „Current Psychology”.
Nieregularny sen to większe ryzyko depresji
Nieregularny sen, wyjaśniają naukowcy, działa podobnie, jak niewysypianie się, czy wyjątkowo późne chodzenie spać.
Amerykański łazik Perseverance wylądował na Marsie
Cele misji obejmują poszukiwanie śladów organicznego życia oraz pomiary składu chemicznego i mineralnego powierzchni
Dbające o serce osoby w średnim wieku mogą zapobiec rozwojowi otępienia
Nadciśnienie tętnicze było modyfikowalnym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia o najsilniejszym związku z otępieniem.
Szczepionka AstraZeneca zapobiega też przenoszeniu koronawirusa
Szczepionka opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmę AstraZeneca nie tylko zapobiega Covid-19, lecz także znacząco – o 67 proc. – redukuje...
Brunatna tkanka tłuszczowa chroni przed chorobami przewlekłymi
Wyższy poziom brunatnej tkanki tłuszczowej w organizmie może chronić przed zaburzeniami metabolicznymi i chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Istnieje jadalny filtr przeciwsłoneczny
Spożywanie winogron pomaga chronić skórę przed promieniowaniem UV – donoszą dermatolodzy na łamach „The Journal of the American Academy of Dermatology”.
Naukowcy radzą, jak informować o szczepieniach przeciwko Covid-19
Zestaw strategii, które pomogą w rzetelnym informowaniu o szczepieniach przeciwko SARS-CoV-2 przedstawili naukowcy związani z inicjatywą „Nauka przeciw pandemii”. Wymieniają...
Płuca zwykle dobrze się regenerują po Covid-19
Płuca większości osób, które wyzdrowiały z Covid-19, dobrze się regenerują – informują naukowcy na łamach czasopisma „Clinical Infectious Diseases”.
Dogoterapia: czy roboty zastąpią prawdziwe psy?
Zwierzęta-roboty mogą być zamiennikiem prawdziwych pupili, szczególnie w działaniach terapeutycznych – donoszą brytyjscy psychologowie z Uniwersytetu w Portsmouth.
Szczepienia przeciwko Covid-19
Leczenie farmakologiczne astmy oskrzelowej obejmuje przewlekłe stosowanie leków kontrolujących przebieg choroby oraz preparatów „ratunkowych”.
Leczenie bezsenności u osób starszych
Terapia PSYCHIATRIA MEDYCYNA RODZINNA CHOROBY WEWNĘTRZNE GERIATRIANajważniejszym elementem bezpiecznego i długoterminowo skutecznego leczenia bezsenności przewlekłej w wieku podeszłym jest kompleksowe postępowanie niefarmakologiczne.
Leki złożone – nadzieja na poprawę stopnia przestrzegania zaleceń przez pacjentów
Terapia DIABETOLOGIA ORTOPEDIA I TRAUMATOLOGIA REUMATOLOGIA MEDYCYNA RODZINNAKonsekwencją nieprzestrzegania zaleceń jest pogorszenie kontroli chorób, ze wzrostem częstości hospitalizacji oraz kosztów leczenia.
Naukowcy sprawdzili, co najskuteczniej motywuje ludzi, którzy wyzdrowieli z Covid-19, do oddawania osocza do celów terapeutycznych i naukowych. Okazało się, że jest to…