Aktualności

Nawet „beznadziejne” przypadki wąglika można by leczyć nową metodą
04.04.2025
Groźne zakażenia wywołane przez bakterię zwaną laseczką wąglika (Bacillus anthracis) można by leczyć nową metodą – sugerują wyniki badań opisywanych na łamach „Nature Microbiology”.
Polacy chcą wykorzystać AI do diagnozowania schizofrenii na podstawie skanowania siatkówki
01.04.2025
Badania wykorzystujące AI do diagnozowania schizofrenii na podstawie skanowania siatkówki oka prowadzą naukowcy z Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz University of Rochester (USA).
Nowy antybiotyk odkryty w kanadyjskim ogródku
31.03.2025
Wytwarzana przez bakterie glebowe lariocydyna to peptydowy antybiotyk, który zabija większość antybiotykoopornych bakterii w nietypowy sposób atakując ich rybosomy – informuje „Nature”
Polski system oparty na algorytmach AI pomaga szybciej diagnozować aż 50 chorób rzadkich
26.03.2025
Polski system wykorzystujący algorytmy AI szybko identyfikuje osoby zagrożone 50 chorobami rzadkimi. Dzięki temu u części pacjentów diagnozę można postawić nawet w kilka dni. Unikatowe na skalę światową algorytmy są stosowane już na czterech kontynentach – powiedzieli PAP twórcy systemu.
Mandimycyna – nowy potencjalny środek przeciwgrzybiczy zabija grzyby oporne na wiele leków
24.03.2025
O odkryciu nowego związku o silnym działaniu przeciwgrzybiczym przeciwko patogenom opornym na wiele leków informuje „Nature”. Lek o nazwie mandimycyna należy do polienowych makrolidów, znanej rodziny produktów bakteryjnych o właściwościach przeciwgrzybiczych.
Poznań/Łukasiewicz-PIT testuje nowe implanty dla chorych z wadami klatki piersiowej
21.03.2025
Badacze z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego uczestniczyli w opracowaniu nowych implantów do korygowania klatki piersiowej. Obecnie je testują . Dzięki temu rozwiązaniu osoby z deformacjami klatki piersiowej mogą liczyć na szybszą korekcję i na bardziej komfortowe życie.
Mammografia wspomagana sztuczną inteligencją pozwala ocenić zdrowie serca
21.03.2025
Analizując zdjęcie rentgenowskie piersi przy użyciu sztucznej inteligencji można nie tylko wykrywać raka, ale również ocenić stan serca i naczyń – ogłoszono podczas sesji naukowej American College of Cardiology w Chicago.
Badanie: mikrodawki LSD raczej nie leczą ADHD
20.03.2025
Mikrodawki LSD nie okazały się skuteczniejsze od placebo w leczeniu ADHD – informuje pismo „JAMA Psychiatry”.