Aktualności

Badania/Po Covid-19 przez trzy lata dwukrotnie większe ryzyko zawału serca, udaru mózgu i zgonu
10.10.2024
Ryzyko zawału serca, udaru mózgu i zgonu jest dwukrotnie większe przez trzy lata po Covid-19 – wykazały opublikowane w środę badania. Tak długiej tej zależności nie zaobserwowano w innych zakażeniach, takich jak grypa.
AI daje wgląd w przyszłą wersję siebie
07.10.2024
Naukowcy z MIT opracowali narzędzie „Future You”, które dzięki wykorzystaniu generatywnej sztucznej inteligencji umożliwia użytkownikom symulowaną rozmowę z ich potencjalną wersją z przyszłości.
Markery diagnostyczne demencji zmieniają się w zależności od pory dnia
04.10.2024
Pora dnia, w której pobierana jest krew, może mieć wpływ na wyniki testów diagnostycznych w kierunku demencji – wykazało nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Surrey.
zdrowie.pap.pl/ Palenie fajki wodnej wcale nie jest nieszkodliwe
04.10.2024
1
Fajki wodne zyskują coraz większą popularność, szczególnie wśród młodych osób. Wiąże się to z powszechnym przekonaniem, że palenie sziszy jest nieszkodliwe dla zdrowia. Nic bardziej mylnego!
Dzieci urodzone po leczeniu niepłodności mają większe ryzyko wystąpienia wad serca
01.10.2024
U dzieci poczętych przy pomocy wspomaganej technologii rozrodu, takiej jak zapłodnienie in vitro, ryzyko urodzenia się z poważną wadą serca jest o 36 proc. wyższe – poinformowano w najnowszym wydaniu czasopisma „European Heart Journal”.
Zbyt krótki sen matki w ciąży zaburza rozwój dziecka
30.09.2024
Kobiety w ciąży śpiące mniej niż siedem godzin na dobę mogą urodzić dzieci, które będą borykały się z opóźnieniami neurorozwojowymi – informuje „The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism“.
Aktywne weekendy też chronią przed chorobami
27.09.2024
Aktywność fizyczna, również podejmowana tylko w weekendy, wystarczy aby pomóc chronić się przed ponad 200 chorobami – informuje pismo “ Circulation”.
zdrowie.pap.pl/ Ukryte skutki stresu – ruchliwość plemników
24.09.2024
Stres odbija się na płodności mężczyzn. Przy tym wywołane nim zmiany w ruchliwości plemników występują po stresującym zdarzeniu, a nie w jego trakcie – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Nature Communications”.