Aktualności

Refundacja tylko z receptą od lekarza
29.09.2023
1
Chcąc zaszczepić się przeciwko grypie, możemy udać się do apteki. Utrudnieniem jest fakt, że refundację szczepionki umożliwia jedynie posiadanie recepty od lekarza.
Będą zmiany standardów kształcenia lekarzy
21.09.2023
1
MEiN i MZ poinformowały, że od przyszłego roku akademickiego obowiązywać będą znowelizowane standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Zmiany dotyczą m.in. obowiązkowego egzaminu standaryzowanego (OSCE) i zwiększenie liczby godzin zajęć w symulowanych warunkach klinicznych.
Polskie urządzenie dla osób z problemami płucnymi
20.09.2023
1
System do rehabilitacji pulmonologicznej Boreas stworzony został przez zespół polskich młodych naukowców i ma pomóc osobom zmagającym się z problemami płucnymi. Pomysł ten zwyciężył w krajowym etapie międzynarodowego konkursu technologicznego organizowanego przez Fundację Jamesa Dysona.
Robotyka - pierwszy przeszczep całej wątroby
19.09.2023
1
Innowacyjny zabieg przy wykorzystaniu robota chirurgicznego, został wykonany przez chirurgów z Barnes-Jewish Hospital w St. Louis. Przebiegł zgodnie z planem i mniej inwazyjnie niż operacja przeprowadzona ręką chirurga.
Radom: sztuczna inteligencja w diagnostyce
15.09.2023
1
Radomskie Centrum Onkologii wykorzystuje nowoczesne rozwiązanie z zakresu sztucznej inteligencji w diagnostyce nowotworów. Dokonuje tego wzmacniając tomografię pozytonową algorytmami AI, które pozwalają uzyskać dokładniejszy obraz w krótszym czasie.
Sepsy nie da się zwalczyć, ale można skutecznie leczyć
15.09.2023
1
Sepsy nie da się zwalczyć, ale można stworzyć system, który pozwoli ją skutecznie leczyć - twierdzi konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban.
Szczepienia przeciwko grypie i pneumokokom
01.09.2023
1
Zmiany na liście bezpłatnych leków spowodowały, że mamy obecnie jeden z najlepszych systemów finansowania szczepień przeciwko grypie i pneumokokom - twierdzą eksperci.
Trzy zabiegi zamknięcia uszka lewego przedsionka
23.08.2023
1
Lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) w Gdańsku wykonali trzy zabiegi zamknięcia uszka lewego przedsionka z wykorzystaniem systemu echokardiografii wewnątrzsercowej (ICE). Zabiegi wykonano u pacjentów z żylakami przełyku z powodu marskości wątroby i u pacjentki z wrodzoną naczyniakowatością krwotoczną.