Aktualności

Prezydent podpisał ustawę rozszerzającą dostęp do recept na darmowe leki
30.01.2025
2
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała w środę jego kancelaria. Ustawa rozszerza dostęp do recept na darmowe leki.
2024 r. w ochronie zdrowia bez reformy szpitali, ale z poprawą bezpieczeństwa pacjentek
30.12.2024
2
Rok kończy się bez reformy szpitali, flagowego projektu minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Ale w 2024 r. państwo zaczęło refundację in vitro, pacjentki zyskały łatwiejszy dostęp do awaryjnej antykoncepcji, a od szpitali zaczęto egzekwować przestrzeganie praw pacjentek w kwestii przerywania ciąży.
30.12.2024
2
Sejm uchwalił ustawę ułatwiającą wystawianie recept na darmowe leki
06.12.2024
2
Sejm uchwalił w czwartek ustawę rozszerzającą uprawnienia lekarzy do wystawiania recept na darmowe leki. Nowe przepisy umożliwiają dzieciom i seniorom otrzymanie recepty na bezpłatny lek, niezależnie od tego, czy lekarz ma kontrakt z NFZ, czy nie.
Służby sanitarne: egzekwowanie szczepień obowiązkowych jest trudne
24.03.2025
1
Egzekwowanie szczepień obowiązkowych dzieci jest trudne i żmudne – oceniła zastępca warmińsko-mazurskiego państwowego inspektora sanitarnego Agnieszka Wabik. Dodała, że nakładanie grzywien nie przekonuje rodziców, więc najważniejsze jest odwoływanie się do rozsądku.
Prezes ORL w Toruniu: do tej pory nie było takiego zachwiania wizerunkiem samorządu lekarskiego (wywiad)
18.03.2025
1
Do tej pory nie było takiego zachwiania wizerunkiem samorządu lekarskiego. Mówienie, co się obecnie dzieje w naszym samorządzie, traktuję jako moralny, etyczny i prawny obowiązek wobec całego środowiska lekarskiego – powiedział PAP prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Toruniu dr Wojciech Kaatz.
Błonica – choroba nieco w Polsce zapomniana
17.03.2025
1
Błonica to przykład choroby zakaźnej, którą w Europie praktycznie wyeliminowało wprowadzenie obowiązkowych szczepień. Obecnie w europejskich krajach zgony z powodu błonicy zdarzają się raz na kilkadziesiąt lat, zwykle u niezaszczepionych dzieci. Gorzej wygląda sytuacja w Afryce czy Azji.
Eksperci alarmują: 4,7 mln Polaków cierpi na przewlekłą chorobę nerek; tylko 5 proc. z nich jest tego świadomych
14.03.2025
1
W Polsce na przewlekłą chorobę nerek choruje 4,7 mln osób, ale jedynie 5 proc. z nich ma postawioną diagnozę – alarmują eksperci z okazji Światowego Dnia Nerek, obchodzonego 13 marca. Tymczasem nieleczona choroba prowadzi do skrajnej niewydolności nerek, która wymaga leczenia nerkozastępczego.
NRL: nie będzie Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Lekarzy i głosowania ws. odwołania prezesa
10.03.2025
1
Naczelna Rada Lekarska odrzuciła projekt uchwały w sprawie zwołania Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Lekarzy, podczas którego miało się odbyć głosowanie nad odwołaniem szefa NRL Łukasza Jankowskiego. Zwolennicy odwołania prezesa uważają, że doszło do naruszenia prawa – przekazali w piątek PAP.