Aktualności

Rewolucja w leczeniu biologicznym
03.10.2023
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami, które umożliwią podawanie leków biologicznych pacjentom w przychodniach. Dotychczas te terapie były dostępne w lecznictwie szpitalnym.
CEUS przyspiesza diagnostykę zmian w wątrobie
03.10.2023
Zanim lekarz prawidłowo zdiagnozuje zmiany w wątrobie, pacjent najczęściej musi odwiedzić kilka pracowni, od ultrasonograficznej po rezonansu magnetycznego. Wykonanie USG z użyciem kontrastu (CEUS) mogłoby znacząco skrócić ścieżkę diagnostyczną pacjenta.
W leczeniu pacjent powinien być partnerem kardiologa
03.10.2023
Zdaniem prof. Marka Gierlotki, prezesa - elekta Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w leczeniu chorób układu krążenia konieczna jest współpraca naukowców i lekarzy wielu dziedzin oraz odpowiednie relacji z pacjentem.
Mikrochirurgiczna rekonstrukcja tętnic płucnych i korekcja wad serca
03.10.2023
Przeprowadzony u niespełna trzymiesięcznego chłopca zabieg rekonstrukcji mikrochirurgicznej tętnic płucnych, połączony z korekcją wad wewnątrzsercowych zakończył się pełnym sukcesem.
Lekarze bez prawa do wystawiania nowych recept
02.10.2023
Nie każdy lekarz może wystawić receptę na bezpłatne leki dla nowych grup pacjentów. Ministerstwo Zdrowia podaje, że uprawnień w tym zakresie nie mają m.in. lekarze zatrudnieni w hospicjach, centrach zdrowia psychicznego oraz lekarze z gabinetów prywatnych.
Egzoszkielety w terapii niedowładów i porażeń
01.10.2023
Egzoszkielety to roboty medyczne umożliwiające poruszanie się pacjentom z porażeniem i niedowładem. Stosowane są w 30 ośrodkach terapeutycznych w Polsce, gdzie korzysta z nich kilkuset pacjentów.
Nakłady na profilaktykę to klucz do poprawy zdrowia
01.10.2023
Aby poprawić zdrowie polskiego społeczeństwa, należy skupić się na edukacji zdrowotnej i profilaktyce – podkreślają eksperci nowej kampanii edukacyjnej pt. „TAK dla zdrowia rodziny”.
Obowiązek kształcenia ustawicznego diagnostów laboratoryjnych
01.10.2023
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia ws. ustawicznego rozwoju zawodowego diagnosty laboratoryjnego skierowano do konsultacji publicznych.