Aktualności

Dr Feleszko: nie stygmatyzujmy dzieci z wszawicą (wywiad)
07.04.2025
Wszawica nie jest przypisana do jakiegoś stanu społecznego, nie zależy od majętności rodziny ani od wykształcenia – powiedział PAP dr n. med. Wojciech Feleszko, pediatra, immunolog i pulmonolog. Jak dodał, każdy, zwłaszcza dziecko, może być nią dotknięty, nawet niejednokrotnie.
Co 7 sekund śmierć, której można uniknąć – WHO alarmuje w Światowy Dzień Zdrowia
07.04.2025
Co 7 sekund umiera dziecko lub kobieta w ciąży – wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia. Dlatego w Światowy Dzień Zdrowia WHO inauguruje kampanię na rzecz matek i noworodków.
zdrowie.pap.pl / Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?
04.04.2025
Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.
Ekspert o danych medycznych: to wejście do gry o podział dużego tortu
04.04.2025
Dostęp do danych medycznych umożliwi wejście do gry o podział dużego tortu, jakim są wydatki na ochronę zdrowia – powiedział PAP Jan Oleszczuk-Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.
04.04.2025
Szpitale zaczynają mieć problemy z wypłacaniem wynagrodzeń. W połowie roku może być jeszcze gorzej, bo rząd nie zrezygnuje z ustawowych podwyżek w ochronie zdrowia – czytamy w czwartkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Wiceminister zdrowia: 50 proc. za nadwykonania w domowej opiece długoterminowej to szczyt możliwości
03.04.2025
Według strony społecznej domowa pielęgniarska opieka długoterminowa jest niedofinansowana; pacjenci czekają w kolejkach, a za nadwykonania NFZ płaci 50 proc. stawki. Nie możemy zaproponować więcej; 50 proc. to jest szczyt naszych możliwości – powiedział wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.
Od 1 kwietnia szczepienia przeciwko półpaścowi i wirusowi RSV dla seniorów i kobiet w ciąży
03.04.2025
Od 1 kwietnia 2025 r. kobiety w ciąży i seniorzy, którzy skończyli 65 lat, mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko wirusowi RSV. Seniorzy w wieku 65+ z chorobami współistniejącymi mogą też bezpłatnie zaszczepić się przeciwko innej chorobie – półpaścowi.
Eksperci: należy zrefundować przeciwciała monoklonalne chroniące przed wirusem RSV dla większej grupy dzieci
03.04.2025
Poza szczepieniem kobiet w ciąży przeciwko wirusowi RSV, należy zrefundować również chroniące przed tym patogenem przeciwciała monoklonalne dla większej grupy dzieci do drugiego roku życia – postulują eksperci. Szczepienie dla kobiet w ciąży przeciwko RSV jest bezpłatne od 1 kwietnia.