Aktualności

Produkcja mięsa komórkowego
25.09.2023
Pierwszy "sztuczny" burger wytworzony 10 lat temu, kosztował 250 tys. dolarów, obecnie szaszłyk z kurczaka można kupić już za 14 dolarów. Na całym świecie coraz więcej firm angażuje się w produkcję mięsa komórkowego.
Leczenie krwią pępowinową w mózgowym porażeniu dziecięcym
22.09.2023
Temat rozpoczęcia leczenia krwią pępowinową w tym schorzeniu, był omawiany podczas XXII Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”. Główne hasło spotkania: „Profilaktyka, diagnostyka i leczenie. Wzywania dla polskiej ochrony zdrowia”.
Prof. Blecharz o raku trzonu macicy
22.09.2023
Rośnie zarówno występowanie, jak i umieralność na raka trzonu macicy. Niepokojący jest fakt, że chorują coraz młodsze kobiety.
Wrocław: Centrum Badań Omicznych w UM
21.09.2023
Główne założenia Centrum Badań Omicznych tworzonego na Uniwersytecie Medycznym (UM) we Wrocławiu, to własna aparatura badawcza, najlepsi eksperci i rozwój nowych technik badawczych, od genomiki, poprzez proteomikę po metabolomikę.
Osoby z ADHD, autyzmem, dysleksją mogą być wartością dla firm
21.09.2023
Przy uwzględnieniu potrzeb osób neuroróżnorodnych (z ADHD, autyzmem, dysleksją), mogą być wartością dla firm i całej gospodarki - podkreślił minister rozwoju Waldemar Buda inaugurując kampanię pod patronatem swojego resortu "Jestem neuroróżnorodn_”.
Eksperci o leczeniu raka tarczycy
21.09.2023
Raka tarczycy leczymy w Polsce supernowocześnie. Problemem jest głównie skierowanie pacjenta na właściwą ścieżkę leczenia i niewystarczająca znajomość zasad diagnostyki tarczycy wśród lekarzy.
Będą zmiany standardów kształcenia lekarzy
21.09.2023
1
MEiN i MZ poinformowały, że od przyszłego roku akademickiego obowiązywać będą znowelizowane standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Zmiany dotyczą m.in. obowiązkowego egzaminu standaryzowanego (OSCE) i zwiększenie liczby godzin zajęć w symulowanych warunkach klinicznych.
Polskie urządzenie dla osób z problemami płucnymi
20.09.2023
1
System do rehabilitacji pulmonologicznej Boreas stworzony został przez zespół polskich młodych naukowców i ma pomóc osobom zmagającym się z problemami płucnymi. Pomysł ten zwyciężył w krajowym etapie międzynarodowego konkursu technologicznego organizowanego przez Fundację Jamesa Dysona.