Aktualności

Testy na HIV w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej mają pozytywną rekomendację
14.03.2025
Wykonywanie testów na HIV w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej otrzymało pozytywną rekomendację prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Obecnie bezpłatne testy można wykonać w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD).
Wiceminister zdrowia: system musi działać płynnie w czasach stabilizacji i w czasach niepokoju
14.03.2025
Wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk podczas X Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach podkreśliła, że kluczowe dla bezpieczeństwa państwa jest stworzenie takiego systemu ochrony zdrowia, który poradzi sobie w sytuacjach kryzysowych.
Eksperci alarmują: 4,7 mln Polaków cierpi na przewlekłą chorobę nerek; tylko 5 proc. z nich jest tego świadomych
14.03.2025
1
W Polsce na przewlekłą chorobę nerek choruje 4,7 mln osób, ale jedynie 5 proc. z nich ma postawioną diagnozę – alarmują eksperci z okazji Światowego Dnia Nerek, obchodzonego 13 marca. Tymczasem nieleczona choroba prowadzi do skrajnej niewydolności nerek, która wymaga leczenia nerkozastępczego.
Ekspert: rośnie liczba inwazyjnych zakażeń wywołanych przez pneumokoki, przed którymi nie chroni refundowana szczepionka
14.03.2025
W Polsce już aż 44 proc. inwazyjnych zakażeń pneumokokowych wśród dzieci do 5. roku życia jest wywołanych przez serotypy 19A i 3, których brakuje w szczepionce 10-walentnej, dostępnej w programie szczepień – powiedział PAP prof. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
MZ: 29 nowych leków na liście refundacyjnej od 1 kwietnia
13.03.2025
Na liście refundacyjnej od 1 kwietnia będzie 29 nowych leków, z czego siedem stosowanych w chorobach rzadkich – podał resort zdrowia. To m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV.
Leszczyna: przesunięcie wydatków z KPO na obronność nie zmniejszy puli na zdrowie
13.03.2025
Rządowe decyzje o przesunięciu środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na obronność nie wpłyną na zmniejszenie puli na ochronę zdrowia – zapewniła ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Przypomniała, że środki z KPO na ochronę zdrowia to 18 mld zł, a w konkursach już wydano 10 mld zł.
Prof. Dzieciątkowski: świat nie jest w pełni gotowy na kolejną epidemię
13.03.2025
Prędzej czy później nadejdzie kolejna pandemia, ale mimo doświadczeń sprzed pięciu lat, nie będziemy do niej dobrze przygotowani - uważa prof. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Rząd przyjął we wtorek uchwałę w sprawie aktualizacji programu chorób układu krążenia
12.03.2025
Rząd przyjął we wtorek uchwałę w sprawie aktualizacji Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032. Planowane zmiany dotyczą m.in. aktualizacji terminów i zakresu działań realizowanych w ramach tego programu.