Aktualności

Nowe wymogi dla szpitali i przychodni
19.09.2023
Ustawa o jakości obowiązuje od 8 września, ale ważnych terminów jest więcej.
Lekarz w przychodni skieruje na nowe badania na NFZ
19.09.2023
Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) ma na celu zwiększenie zakresu świadczeń gwarantowanych realizowanych przez świadczeniodawców w ramach POZ.
Odbiorcą pomocy psychoonkologa jest nie tylko pacjent
19.09.2023
Definicja zawodu psychoonkologa nie została uzgodniona z naszym środowiskiem. W efekcie psychoonkologiem może być każdy przedstawiciel zawodu medycznego, np. fizjoterapauta, czy pielęgniarka. Mocno zabiegamy o zmianę tej sytuacji – mówi prof. Krystyna de Walden-Gałuszko.
Mamy coraz więcej chorób zakaźnych
19.09.2023
Do połowy sierpnia 2023 r. odnotowano więcej przypadków różnego typu chorób zakaźnych, niż w analogicznym czasie w latach poprzednich - ostrzega dr hab. Ernest Kuchar. Głównym powodem jest mniejsza odporność po izolacji społecznej w okresie pandemii.
Psychiatria: trafne diagnozowanie i lepsze leczenie
19.09.2023
Aby trafniej diagnozować i lepiej leczyć zaburzenia psychiczne, trzeba uwzględniać płeć pacjenta - twierdzi psychiatra i psychoterapeuta dr hab. Sławomir Murawiec.
Aplikacja mZUS dla lekarza
19.09.2023
Jest to kolejna aplikacja mobilna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla lekarzy. Umożliwia ona szybki dostęp do procesów wystawiania i anulowania zaświadczeń lekarskich przez lekarzy i asystentów medycznych.
Badanie dotyczące giełkotu
18.09.2023
Giełkot to wciąż nie w pełni rozpoznane i zrozumiałe zaburzenie mowy, często mylnie utożsamiane z lenistwem czy brakiem inteligencji. Badacze z UŚ wykazali, że do zmiany postaw wobec takich osób potrzeba niewiele - wystarczy np. udział w wykładzie czy obejrzenie filmu na ten temat.
Wyceny opieki nad chorymi z neurofibromatozami
18.09.2023
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował nowelizację zarządzenia w sprawie umów o realizację programu pilotażowego w zakresie koordynowanej opieki medycznej nad chorymi z neurofibromatozami oraz pokrewnymi im rasopatiami.