Aktualności

Radom: sztuczna inteligencja w diagnostyce
15.09.2023
1
Radomskie Centrum Onkologii wykorzystuje nowoczesne rozwiązanie z zakresu sztucznej inteligencji w diagnostyce nowotworów. Dokonuje tego wzmacniając tomografię pozytonową algorytmami AI, które pozwalają uzyskać dokładniejszy obraz w krótszym czasie.
Koronawirus - EMA rekomenduje nową szczepionkę
15.09.2023
Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej agencji Leków (EMA) zarekomendował dopuszczenie do obrotu adaptowanej szczepionki Spikevax ukierunkowanej na podwariant Omicron XBB.1.5.
Lek onkologiczny Enhertu w refundacji od 1 listopada
15.09.2023
Na taką decyzję czekały tysiące pacjentek. Na podstawie decyzji Ministra Zdrowia lek Enhertu zostanie objęty refundacją od 1 listopada 2023 r. w ramach programu lekowego B.9.FM - Leczenie chorych na raka piersi.
Sepsy nie da się zwalczyć, ale można skutecznie leczyć
15.09.2023
1
Sepsy nie da się zwalczyć, ale można stworzyć system, który pozwoli ją skutecznie leczyć - twierdzi konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban.
Europejski Dzień Prostaty
15.09.2023
15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty. Pomimo, iż coraz częściej mężczyźni mówią otwarcie w gabinecie o swoich dolegliwościach, to jednak statystki zachorowalności pokazują, że jest nadal bardzo wiele do zrobienia.
Wzrosty zakażeń wirusem SARS-CoV-2
13.09.2023
Według danych statystycznych widać już wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Trudno przewidzieć, kiedy będzie szczyt jesiennej fali COVID-19, ale najprawdopodobniej nałoży się on na infekcje spowodowane innymi wirusami, w tym grypy – uważa wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.
Bezpłatne leki tylko na recepty wystawione po 30 sierpnia
13.09.2023
Od 1 września dzieci, które nie ukończyły 18 lat i osoby, które przekroczyły 65 rok życia mogą, po spełnieniu określonych warunków, otrzymać bezpłatne leki. Prawo do takich leków przysługuje pacjentom, którym lekarz wystawił receptę nie wcześniej niż 30 sierpnia – przekazało Ministerstwo Zdrowia.
Opisana została potencjalnie przeciwnowotworowa cząsteczka
13.09.2023
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego scharakteryzowali peptyd, który może otworzyć drogę do lepszej immunoterapii nowotworów. Cząsteczka działa podobnie, jak stosowane już przeciwciała, ale ma dodatkowe zalety.