Aktualności

Politechnika Bydgoska rozpoczęła kształcenie lekarzy
03.10.2024
Politechnika Bydgoska rozpoczęła właśnie kształcenie lekarzy. Jej rektor, prof. Marek Adamski podkreślił, że wobec zmieniającej się rzeczywistości, postępującej cyfryzacji i rozwoju technologii nikogo nie powinno dziwić, że "dobrzy lekarze na miarę XXI wieku będą z politechniki".
Większa precyzja w leczeniu nowotworów dzięki wiązce radioaktywnych jonów
02.10.2024
Jak wykazały badania na myszach, wiązka radioaktywnych jonów węgla 11C może precyzyjniej niszczyć komórki nowotworowe u myszy, co powinno ograniczyć uboczne skutki terapii – informuje serwis „arXiv”.
GIS: ponad 600 tysięcy Polaków zaszczepiło się przeciw grypie
02.10.2024
1
Ponad 600 tys. Polaków zaszczepiło się przeciw grypie w tym sezonie. W ramach Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy, Główny Inspektorat Sanitarny zwrócił uwagę na kluczowe znaczenie szczepień w sezonie epidemicznym grypy.
02.10.2024
1
Grzesiowski: nie brakuje szczepionek przeciwko tężcowi, krztuścowi i błonicy
02.10.2024
Nie brakuje szczepionek przeciwko tężcowi, krztuścowi i błonicy – poinformował główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Podkreślił, że chodzi o trzyskładnikowe szczepionki ze zmniejszoną zawartością antygenów.
Sejm/ Kos: NFZ realizuje wszystkie zobowiązania wynikające z umów
02.10.2024
Posłowie opozycji na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia dopytywali we wtorek, czy w związku z sytuacją finansową NFZ, pacjenci będą mieli ograniczony dostęp do leczenia. Wiceminister zdrowia Marek Kos zapewnił, że NFZ realizuje wszystkie zobowiązania wynikające z umów. "Czy możemy kupić więcej? Tak. Czy potrzeby zdrowotne są większe? Tak. Natomiast NFZ dysponuje określoną kwotą" - wskazał wiceszef NFZ Jakub Szulc.
Polskie badanie może pomóc w profilaktyce oraz leczeniu cytomegalii wrodzonej
02.10.2024
Badanie nt. stosowania leku przeciwwirusowego u ciężarnych zakażonych wirusem cytomegalii prowadzą polscy naukowcy z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Może ono przyczynić się do spadku liczby noworodków z wrodzoną cytomegalią i związanych z nią powikłań neurologicznych u dzieci – oceniają.
Specjalista: picie alkoholu może przyczynić się do rozwoju WZW C
01.10.2024
Picie alkoholu, zwłaszcza regularne, może poważnie uszkodzić wątrobę i przyczynić się do rozwoju WZW C – ostrzegł w Międzynarodowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C specjalista chorób zakaźnych dr n. med. Jan Miczek.
Od października nowa lista leków refundowanych
01.10.2024
Od pierwszego października obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Dla 410 pozycji w obwieszczeniu spadnie dopłata pacjenta, a dla 134 pozycji wzrośnie.