Aktualności

Psycholog kliniczny: przemocowcami są mężczyźni i kobiety (wywiad)
16.12.2024
Przemocowcami są mężczyźni i kobiety – uważa psycholog kliniczny Bibianna Muszyńska–Czerewkiewicz. Przemoc wobec mężczyzn skutkuje większymi obciążeniami niż wtedy, kiedy ofiarą przemocy jest kobieta – dodała.
Prof. Białecka: sen ma płeć, wymaga innego leczenia u kobiet, a innego u mężczyzn
16.12.2024
Zdaniem prof. Moniki Białeckiej z PUM w Szczecinie przy zaburzeniach snu należy brać pod uwagę płeć, która może przekładać się na wybór odpowiedniego leczenia. Specjalistka dodała, że poznano już wiele czynników wskazujących, że u kobiet zaburzenia snu mogą przebiegać inaczej niż u mężczyzn.
Od 1 stycznia nowa lista leków refundowanych; 31 nowych cząsteczko–wskazań
16.12.2024
Od 1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych, na której znalazło się 31 nowych cząsteczko–wskazań stosowanych m.in. w onkologii, kardiologii i chorobach rzadkich – ogłosiła w piątek minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Prof. Cechnicki: rząd nie dostrzega, że mamy najlepszy w Europie model ochrony zdrowia psychicznego (wywiad)
13.12.2024
Rząd nie dostrzega, że mamy obecnie najlepszy w Europie, realizowany z sukcesem model ochrony zdrowia psychicznego – powiedział PAP prof. n. med. Andrzej Cechnicki, psychiatra, psychoterapeuta, pracownik Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ w Krakowie.
Prezes NFZ dla „DGP”: Co to znaczy, że system ochrony zdrowia abdykował?
13.12.2024
Wzrost przychodów ze składki zdrowotnej nie nadąża za wprowadzonym mechanizmem wzrostu wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Wydaje się więc, że warto pomyśleć nad określeniem tempa tego wzrostu – powiedział w wywiadzie dla „DGP” prezes NFZ Filip Nowak.
Prof. Kubisa: obserwujemy większą wykrywalność nowotworów płuc
13.12.2024
Ostatnio obserwujemy wzrost wykrywalności przypadków nowotworów płuc – powiedział PAP prof. dr hab. n. med. Bartosz Kubisa, torakochirurg. Jego zdaniem wpływ na to mają między innymi zaniedbania diagnostyczne z czasów epidemii COVID, ale także zanieczyszczone powietrze oraz palenie papierosów.
MZ zaproponowało, by narażenie na zakażenie wirusem HIV wykreślić z Kodeksu karnego
13.12.2024
Ministerstwo Zdrowia zaproponowało resortowi sprawiedliwości zmianę przepisu o narażeniu na zakażenie HIV. Chce, by znalazł się tam ogólny zapis – o narażeniu na zakażenie m.in. chorobą zakaźną. MS to analizuje, ale nie pracuje nad taką zmianą w Kodeksie karnym – dowiedziała się PAP.
13.12.2024
1
Po prawie roku obowiązywania przepisów przewidujących płacenie aptekom za dyżury prawie połowa uprawnionych do tego powiatów wciąż nie podjęła wymaganych uchwał – informuje w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".