Aktualności
Polacy wciąż nie przywiązują należytej wagi do profilaktyki zdrowotnej przed wyjazdem do krajów tropikalnych. Tylko co drugi ankietowany podróżnik, który był w tropikach, wykonał zalecane tam szczepienia, a co ósmy stosował profilaktyczne leczenie przeciwmalaryczne.
10.04.2025
Rząd nie przyjął we wtorek projektu Ministerstwa Zdrowia, który ma zreformować szpitalnictwo – wynika z komunikatu po posiedzeniu rządu. "Istotna jest precyzja w wypracowaniu ostatecznego kształtu reformy" - odpowiedziało MZ, zapytane przez PAP o powody nieprzyjęcia projektu.
09.04.2025
W Polsce obserwowany jest największy wzrost zachorowalności na cukrzycę typu 1 w Europie; a tempo wzrostu będzie nadal rosnąć - ostrzega mazowiecka konsultant wojewódzka ds. diabetologii prof. Agnieszka Szypowska. Zaznacza, że wczesne, bezobjawowe jeszcze wykrywanie tej choroby pozwala opóźnić jej postęp.
09.04.2025
Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa, że ogromnym sukcesem jest włączenie badań cholesterolu do bilansu zdrowia sześciolatka. Według niej potrzebna jest świadomość tego, że choroby serca dotykają także młodych ludzi.
09.04.2025
Porozumienie Rezydentów OZZL zaapelowało do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy obniżającej składkę zdrowotnej dla przedsiębiorców i skierowanie jej do ponownego rozpatrzenia. Podkreślili, że uzależnienie Narodowego Funduszu Zdrowia od niepewnych dotacji budżetowych pogorszy dostęp pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej.
09.04.2025
Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci szpitalom za nadwykonania świadczeń limitowanych do końca kwietnia 2025 r. – poinformował PAP w poniedziałek NFZ. W marcu Fundusz zakończył rozliczenia z placówkami medycznymi za nadwykonania świadczeń nielimitowanych oraz za programy lekowe i chemioterapię.
08.04.2025
Kontrola kart szczepień spowodowała, że sanepid dostaje więcej zgłoszeń o niezaszczepionych dzieciach – poinformował w poniedziałek główny inspektor sanitarny Paweł Grzesiowski. Wzrosło też zainteresowanie rodziców uzupełnieniem szczepień dzieci po terminie - dodał.
08.04.2025
Obecnie brakuje 156 tys. pielęgniarek – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Z prognoz wynika, że zapotrzebowanie na ich pracę będzie rosnąć i w 2039 r. brakować będzie już 262 tys. pielęgniarek – zaznaczono w raporcie.
08.04.2025
3