Aktualności

Światowy Dzień Kawy - nie dla każdego
29.09.2023
29 września obchodzony jest Światowy Dzień Kawy. Większość Polaków od niej zaczyna swój dzień. Niektórzy jednak ze względów medycznych powinny zrezygnować z kawy albo ograniczać jej spożycie.
Szczepienia przeciwko COVID-19 raz w roku dla każdego
28.09.2023
Zdaniem ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych możemy spodziewać się wzrostu zachorowań na COVID-19. Według ich opinii szczepić powinniśmy się raz do roku szczepionką odpowiadającą wariantowi wirusa ogłaszanemu przez WHO.
Szczepienie się w wieku dorosłym wydłuża życie
28.09.2023
Szczepienia wykonywane zgodnie z zaleceniami wydłużają życie i poprawiają jego jakość – mówili eksperci na spotkaniu prasowym w Warszawie. W ich ocenie konieczna jest szeroka edukacja społeczna na ten temat i zwiększenie dostępu do szczepień.
Centrum Opieki Wytchnieniowej
28.09.2023
Centrum Opieki Wytchnieniowej, które otwarto w Gdańsku, ma zapewnić czasową opiekę chorym dzieciom i dorosłym. Ich bliskim pozwoli na odpoczynek lub załatwienie codziennych spraw.
Zakażenia Vibrio vulnificus grożą głównie osobom starszym
28.09.2023
Zakażenia bakterią Vibrio vulnificus nie są częste, ale są niebezpieczne. Leczenie zakażenia jest trudne, a choroba może zakończyć się śmiercią.
Od 1 października nowe zasady wystawiania zleceń na wyroby medyczne
28.09.2023
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że od 1 października 2023 r. wchodzi w życie obowiązek wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zleceń naprawy wyrobu medycznego w postaci elektronicznej.
Wyższe stawki za leczenie chorych
26.09.2023
Prezes NFZ znowelizował zarządzenie ws. programu pilotażowego koordynowanej opieki medycznej nad chorymi z neurofibromatozami i pokrewnymi im rasopatiami. Wzrosły ceny porad i kwota ryczałtu za koordynację.
Międzynarodowa Książeczka Szczepień i lista szczepionek
26.09.2023
Projekt określa wykaz zalecanych szczepień ochronnych i wzór Międzynarodowej Książeczki Szczepień oraz inne wymogi związane z wzajemną uznawalnością wpisanych do niej szczepień na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych.