Aktualności

Krok w stronę terapii genowej jaskry
18.06.2025
Z pomocą inżynierii genetycznej naukowcy zmniejszyli ciśnienie w gałkach ocznych u myszy z jaskrą. Mówią o szansie na terapię, wykorzystującą bezpieczny lek, podawany raz w miesiącu - zamiast przyjmowanych codziennie i grożących skutkami ubocznymi kroplach.
Prof. Mandat: przerzuty do mózgowia i rdzenia kręgowego występują ponad 10-krotnie częściej niż guzy pierwotne
16.06.2025
W chorobach nowotworowych głównym wyzwaniem dla neurochirurgów są przerzuty do mózgowia i rdzenia kręgowego. Występują one ponad 10-krotnie częściej niż guzy pierwotne ośrodkowego układu nerwowego – twierdzi prof. Tomasz Mandat.
Szczepionka wyleczyła myszy z raka trzustki
13.06.2025
U co drugiej myszy z najczęstszym typem raka trzustki, którym podano uniwersalną dla tej choroby szczepionkę, doszło do całkowitej remisji. Naukowcy chcą jeszcze wzmocnić tę terapię, łącząc ją z innym immunologicznym podejściem.
Eksperci: pierwsza terapia celowana w raku pęcherza nadzieją dla chorych
11.06.2025
Pierwsza terapia ukierunkowana molekularnie dla chorych na zaawansowanego raka pęcherza stanowi przełom w leczeniu tego nowotworu – oceniają eksperci. Jak podkreślają, dla chorych z inwazyjnym, przerzutowym rakiem pęcherza jest to skuteczniejsza i bezpieczniejsza alternatywa w stosunku do chemioterapii.
Nowa proteza siatkówki częściowo przywróciła myszom wzrok
11.06.2025
Nowa proteza siatkówki częściowo przywróciła wzrok myszom, a makakom pozwoliła rejestrować podczerwień. Okazała się przy tym wysoce bezpieczna.
Młode matki doświadczają poważnej utraty i zakłóceń snu
10.06.2025
Młodym matkom nie tylko znacząco skraca się całkowity czas snu, ale przede wszystkim dramatycznie zmniejsza najdłuższy nieprzerwany odcinek snu. W pierwszym tygodniu po porodzie jego długość spada z 5,6 do zaledwie 2,2 godziny - ogłosili naukowcy podczas konferencji SLEEP 2025.
Terapia genowa choroby Alzheimera
09.06.2025
Kalifornijscy naukowcy opracowali terapię genową, która podnosi poziom specyficznego białka Cav-1 i poprawia funkcjonowanie komórek mózgowych myszy. Daje to nadzieje na zachowanie funkcji poznawczych, a nawet ich poprawę w chorobie Alzheimera u ludzi - komentują badacze w piśmie „Signal Transduction and Targeted Therapy”.
Lot w kosmos mniej wymagający dla ludzkiego organizmu niż głębokie nurkowanie
09.06.2025
1
Krótka wyprawa w kosmos jest dla ludzkiego organizmu mniejszym wyzwaniem niż nurkowanie na dużych głębokościach – ocenił prof. Jacek Kot, ekspert medycyny hiperbarycznej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.