Aktualności

Wiceminister Krasoń: osoby z rzadkimi chorobami genetycznymi będą miały stałe orzeczenia
28.03.2025
Osoby cierpiące na rzadkie choroby genetyczne o jednorodnym przebiegu będą mogły uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności na stałe, a w przypadku dzieci – do ukończenia 16 lat – poinformował PAP wiceminister rodziny Łukasz Krasoń. Zapowiedział, że to nie koniec planowanych zmian w systemie orzekania.
Prof. Kubisa: nadpotliwość można wyleczyć operacyjnie
28.03.2025
Nadpotliwość można wyleczyć operacyjnie – powiedział PAP prof. Bartosz Kubisa, torakochirurg z WUM. Jego ostatnią pacjentką była 27-letnia Małgorzata, która po godzinnym zabiegu, pierwszy raz w życiu poczuła, że ma suche i ciepłe stopy i dłonie.
W. Brytania/ Eksperci opracowali listę 24 potencjalnie najgroźniejszych infekcji
27.03.2025
Grypa ptaków, zmutowany wirus odry oraz zakażenia przenoszone przez komary znalazły się na liście 24 zakażeń potencjalnie stwarzających największe zagrożenie dla zdrowia publicznego. Ogłosili ją specjaliści brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA).
Neurolożka: w Polsce na epilepsję cierpi ok. 370 tys. osób; 30 proc. z nich ma lekooporną postać choroby
27.03.2025
W Polsce na epilepsję cierpi ok. 370 tys. osób, a 30 proc. z nich ma postać choroby oporną na leczenie – powiedziała PAP neurolożka dr Maja Kopytek – Beuzen. Pewien odsetek z nich można wyleczyć operacyjnie, innym - dzięki refundacji nowych leków - można poprawić jakość życia.
Na Politechnice Łódzkiej powstało fotoaktywne urządzenie do leczenia stopy cukrzycowej
27.03.2025
Naukowcy z Instytutu Włókiennictwa Politechniki Łódzkiej opracowali innowacyjne fotoaktywne urządzenie do domowej terapii zespołu stopy cukrzycowej. Zastosowana w nim technologia świetlna pobudza mikrokrążenie i pobudza tkanki do regeneracji. Urządzenie przechodzi obecnie procedury patentowe.
W 2024 r. o blisko 22 tys. spadła liczba porodów, ale więcej odbyło się w znieczuleniu
27.03.2025
Z danych NFZ wynika, że w 2024 r. odbyło się o blisko 22 tys. mniej porodów niż w 2023 r. To spadek o 8 proc. Wzrosła w tym czasie liczba porodów w znieczuleniu i ich odsetek – z blisko 18 proc. w 2023 r. do prawie 23 proc. w 2024 r.
Polski system oparty na algorytmach AI pomaga szybciej diagnozować aż 50 chorób rzadkich
26.03.2025
Polski system wykorzystujący algorytmy AI szybko identyfikuje osoby zagrożone 50 chorobami rzadkimi. Dzięki temu u części pacjentów diagnozę można postawić nawet w kilka dni. Unikatowe na skalę światową algorytmy są stosowane już na czterech kontynentach – powiedzieli PAP twórcy systemu.
Błonica – choroba groźna także dla dorosłych
26.03.2025
Błonicę w Europie praktycznie wyeliminowało wprowadzenie obowiązkowych szczepień. Choć choroba atakuje głównie dzieci, zachorować mogą na nią także zaszczepione osoby dorosłe, jeśli szczepienia nie są powtarzane. Co więcej, po 40. roku życia choroba staje się równie groźna, co we wczesnym dzieciństwie.