Podziel się z innymi:
2009-11-27
5
Doktor Judym i dylemat sędziowskiego sumienia
Źródło/Autor:
"Rzeczpospolita"
Zdarza się, że ludzka szlachetność wchodzi w kolizję z normą prawną. Czy przepisy zostawią jakąś furtę orzekającym w takich procesach? Krakowska lekarka, przez media nazwana dr Judymową, została oskarżona o wyłudzenie z NFZ ponad 100 tys. zł poprzez wypisywanie recept. Sama tłumaczyła, że robiła to w imię ratowania zdrowia i życia bezdomnych. Za ten czyn grozi do ośmiu lat więzienia. Sąd w I instancji umorzył jednak sprawę ze względu na niską społeczną szkodliwość czynu...
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
Ostatni kwartał przyniósł spadek liczby recept wypisywanych na leki kontrolowane, choć w marcu odnotowano pewne odbicie, wyraźne zwłaszcza w przypadku medycznej marihuany - informuje w środowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".
30.04.2025
Samorząd lekarski po zabójstwie lekarza w krakowskim szpitalu zaapelował do władz państwa o stanowczą reakcję. Taki atak powinien być traktowany ze szczególną surowością. Zbagatelizowanie i przyzwolenie na takie czyny spowoduje jedynie eskalację przemocy i nienawiści - podkreśliło prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.
W ciągu 2024 roku ZUS zarejestrował w skali całego kraju 25,5 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy, które złożyły się w sumie na 253,5 mln dni absencji chorobowej w pracy.
29.04.2025