Aktualności

Nowy antybiotyk odkryty w kanadyjskim ogródku
31.03.2025
Wytwarzana przez bakterie glebowe lariocydyna to peptydowy antybiotyk, który zabija większość antybiotykoopornych bakterii w nietypowy sposób atakując ich rybosomy – informuje „Nature”
Ekspert: mapujemy serce w 3D
31.03.2025
Dzięki nowatorskiemu urządzeniu po raz pierwszy w Polsce i w tej części Europy lekarze zmapowali serce w technice 3D i wykonali płaszczyznową elektroablację serca w celu wyeliminowania migotania jego przedsionków – przekazał PAP dr Jakub Baran, kierownik Pracowni Elektrofizjologii w Szpitalu Dzieciątka Jezus UCK WUM.
MZ: w kwietniu projekt rozporządzenia ws. finansowania leczenia endometriozy
31.03.2025
1
W kwietniu projekt rozporządzenia dotyczący finansowania leczenia endometriozy trafi do konsultacji społecznych, a od lipca tego roku nowe świadczenie będzie finansowane przez NFZ – przekazało w niedzielę na platformie X Ministerstwo Zdrowia.
Eksperci: pacjenci nagminnie nie przestrzegają zaleceń terapeutycznych
28.03.2025
Aż 50-60 proc. pacjentów z chorobami przewlekłymi w Europie nie przestrzega zaleceń terapeutycznych – alarmują specjaliści z okazji przypadającego 27 marca Światowego Dnia Aherence.
Glukoza kontroluje proces regeneracji tkanek; odkrycie może zaowocować nowymi lekami na raka
28.03.2025
Glukoza kontroluje różnicowanie się komórek i regenerację tkanek poprzez wpływ na aktywność genów kluczowych w tych procesach – wynika z badania, które opisało czasopismo „Cell Stem Cell”. Zdaniem autorów pracy odkrycie to może zaowocować nowymi lekami na cukrzycę oraz na raka.
Skierowania na badania z programu Profilaktyka 40 Plus ważne do końca maja
28.03.2025
Skierowania na badania z programu Profilaktyka 40 Plus będą ważne do 31 maja 2025 r. – zakłada skierowany do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia ministra zdrowia. Program zakończy się 30 kwietnia. Zastąpi go nowy – Moje Zdrowie.
NFZ: w 2024 r. pacjenci nie odwołali ponad 1,3 mln wizyt; to więcej niż rok wcześniej
28.03.2025
5
W ubiegłym roku pacjenci nie odwołali w sumie 1 mln 358 tys. wizyt, badań, zaplanowanych zabiegów i operacji - wynika z danych NFZ przekazanych PAP. To o ponad 75 tys. więcej niż w 2023 r.
Wiceminister Krasoń: osoby z rzadkimi chorobami genetycznymi będą miały stałe orzeczenia
28.03.2025
Osoby cierpiące na rzadkie choroby genetyczne o jednorodnym przebiegu będą mogły uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności na stałe, a w przypadku dzieci – do ukończenia 16 lat – poinformował PAP wiceminister rodziny Łukasz Krasoń. Zapowiedział, że to nie koniec planowanych zmian w systemie orzekania.