Aktualności
Pierwszy w Polsce i piąty na świecie system Leica MICA FideField został uruchomiony przez Uniwersytet Łódzki (UŁ). Tym samym uczelnia została pionierem w dziedzinie zaawansowanych technik mikroskopowych, zyskując nowe możliwości badawcze.
Używane rozruszniki serca mogłyby pomóc w skróceniu kolejek oczekujących pacjentów na wszczepienie rozrusznika i uratować życia innych pacjentów.
19.01.2024
Wariant JN.1, który obecnie dominuje na świecie to najłagodniej przebiegająca z dotychczasowych odmian Covid-19. Tymczasem chińscy naukowcy poinformowali, że uzyskali wariant zabijający 100 proc. zakażonych nim myszy o genomie zbliżonym do ludzkiego.
19.01.2024
Badanie pokazało, że myszy pozbawione określonego genu nie są w stanie spłodzić potomstwa, ponieważ ich plemniki nie mają połączenia pomiędzy zawierającą materiał genetyczny główką a witką.
Brytyjscy naukowcy z Cambridge wyhodowali w laboratorium miniaturowe łożysko, które ma posłużyć do badania patologii ciąży.
18.01.2024
W obecnym wykazie prac rządu zamieszczono informację o projekcie ws. dostępu bez recepty do antykoncepcji awaryjnej, tzw. pigułki "dzień po”. Przyjęcie projektu przez Radę Ministrów to pierwszy kwartał tego roku.
18.01.2024
2
Zarejestrowano nowy rekord wskaźnika Alivia Oncoindex, a liczba leków na raka objętych refundacją rządową istotnie wzrosła. To otwiera szersze perspektywy leczenia zgodnego z najnowszą wiedzą medyczną dla wielu mieszkańców Polski.
18.01.2024
Częstsze stosowanie acetaminofenu zwłaszcza w drugim trymestrze ciąży ma związek z niewielkimi, ale znaczącymi problemami z koncentracją uwagi u małych dzieci.