Aktualności

18.03.2025
Mijają kolejne tygodnie, a Ministerstwo Finansów wciąż nie zatwierdziło planu finansowego NFZ na 2025 rok. Resort zdrowia powinien w tej sytuacji gorączkowo szukać rozwiązania. Zamiast tego gra na przeczekanie, bo pewnie "jakoś to będzie"– pisze we wtorek "Gazeta Wyborcza".
Metoda CRISPR okazała się skuteczna w leczeniu guzów głowy i szyi u myszy
18.03.2025
Dzięki zahamowaniu działania genu, który wspiera namnażanie się komórek, izraelskim naukowcom udało się wyeliminować połowę guzów głowy i szyi u myszy. Autorzy przewidują, że badania kliniczne z udziałem ludzi mogłyby się rozpocząć za 2-3 lata.
Prezes ORL w Toruniu: do tej pory nie było takiego zachwiania wizerunkiem samorządu lekarskiego (wywiad)
18.03.2025
1
Do tej pory nie było takiego zachwiania wizerunkiem samorządu lekarskiego. Mówienie, co się obecnie dzieje w naszym samorządzie, traktuję jako moralny, etyczny i prawny obowiązek wobec całego środowiska lekarskiego – powiedział PAP prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Toruniu dr Wojciech Kaatz.
Nowy
17.03.2025
Bilans zdrowia finansowany przez NFZ dla 20-latków i starszych obejmie styl życia, choroby serca, nowotwory, zdrowie psychiczne, uzależnienia i szczepienia – wynika z dokumentów Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).
Błonica – choroba nieco w Polsce zapomniana
17.03.2025
1
Błonica to przykład choroby zakaźnej, którą w Europie praktycznie wyeliminowało wprowadzenie obowiązkowych szczepień. Obecnie w europejskich krajach zgony z powodu błonicy zdarzają się raz na kilkadziesiąt lat, zwykle u niezaszczepionych dzieci. Gorzej wygląda sytuacja w Afryce czy Azji.
Badania/Silne krwawienia mogą powodować ciągłe zmęczenie u kobiet w okresie przedmenopauzalnym
17.03.2025
U co trzeciej kobiety w okresie przedmenopauzalnym występują silne i przedłużone krwawienia. Najnowsze badania amerykańskich specjalistów po raz pierwszy wykazały, że mogą być one powodem częstego zmęczenie i wyczerpania.
Jak ćwiczyć, by skutecznie poprawić nastrój? Sprawdzają naukowcy UJ
17.03.2025
Mózg każdego człowieka nieco inaczej reaguje na aktywność fizyczną. Na przykład po intensywnej jeździe rowerem jedna osoba może poczuć poprawę nastroju, inna przeciwnie. Naukowcy UJ wykazali, że wzorce aktywacji mózgu tych osób przebiegają inaczej w trakcie tego samego ćwiczenia.
W aptekach brakuje leku stosowanego w profilaktyce i leczeniu zakażeń HIV
14.03.2025
W aptekach brakuje jednego z leków przeciwretrowirusowych stosowanych w profilaktyce i leczeniu zakażeń HIV, są też problemy z dostępnością jego odpowiednika. Ten ma zostać dostarczony do Polski najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu - przekazał PAP Główny Inspektor Farmaceutyczny.
14.03.2025