Alarmująca liczba Polaków z przewlekłą chorobą nerek. Od 1 lipca nowy lek refundowany
Na przewlekłą chorobę nerek (PChN) cierpi co najmniej 4,7 mln Polaków, a 95 proc. o tym nie wie. Konieczne są badania przesiewowe w grupach ryzyka, zwłaszcza że od 1 lipca refundowany będzie lek spowalniający postęp PChN – oceniają eksperci.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Mam już konto, chcę przejść dalej.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także
więcej chevron_rightWarto zaznajomić się wcześniej z obowiązującymi przepisami sanitarno-epidemiologicznymi w regionie świata, który jest celem naszych wojaży.
Monitoring ścieków w kierunku badania patogenów staje się standardem na świecie. Tego typu badania przeprowadza się np. w państwach skandynawskich czy Belgii. U nas dopiero raczkują, a uczeni widzą w nim duży potencjał. Można w ten sposób szybko i dokładnie wykrywać ewentualne zagrożenia epidemiologiczne.
Umiarkowana aktywność fizyczna po szczepieniu przeciwko grypie lub COVID-19 wzmacnia odpowiedź immunologiczną
Jak udowodnili naukowcy z Iowa State Univesity, osoby, które po przyjęciu szczepionki przeciwko grypie lub COVID-19 były umiarkowanie aktywne fizycznie przez 90 min (spacer, jazda na rowerze), wytwarzały więcej przeciwciał w ciągu kolejnych czterech tygodni niż osoby, które po szczepieniu odpoczywały lub prowadziły normalną dla siebie aktywność.
W czasie pandemii doszło do niewielkiego, ale statystycznie istotnego wzrostu śmiertelności matek z powodu ciążowych i okołoporodowych powikłań. To alarmujące odkrycie - podaje „JAMA Network Open”.
Szef MZ: fundusz covidowy nie zniknął; środki wydatkowane są na różne cele
Fundusz covidowy nie zniknął; jego środki wydatkowane są na różne cele - powiedział minister zdrowia Adma Niedzielski. Wyjaśnił, że obecnie COVID-19 traktowany jest jak każda inna choroba związana z infekcję górnych dróg oddechowych i finansowana jest standardowymi procedurami, które są od dawna zdefiniowane przez NFZ.
MZ opublikowało program nauczania zawodowego kształcenia podyplomowego w zakresie analityki medycznej
Ministerstwo Zdrowia opublikowało w środę program nauczania zawodowego kształcenia podyplomowego w zakresie analityki medycznej. Dokument pojawił się w dzienniku urzędowym resortu.
Start pilotażu dotyczącego nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej planowany na wrzesień
Pilotaż dotyczący świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej zakłada funkcjonowanie i współdziałanie centralnej platformy pierwszego kontaktu oraz centrów medycznej pomocy doraźnej; Planowany termin pilotażu to wrzesień 2022 roku - poinformowano w środę na stronach rządowych Ministerstwa Zdrowia.
Niedzielski: wystawiono e-skierowania dla medyków na czwartą dawkę szczepienia przeciw COVID-19
Wystawiono już 382 tys. e-skierowań na czwartą dawkę szczepienia przeciw COVID-19 dla personelu medycznego – poinformował w środę rano minister zdrowia Adam Niedzielski.
Wirusolog: pojawienie się na rynku szczepionki przeciwko boreliozie byłoby prawdziwym przełomem
Pojawienie się na rynku szczepionki przeciwko boreliozie byłoby prawdziwym przełomem - powiedziała wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, odnosząc się do rozpoczęcia trzeciej fazy badań klinicznych nad preparatem. W Polsce co roku diagnozuje się boreliozę u ok. 20 tys. osób.
Badanie: Połączenie dźwięku ze stymulacją elektryczną może skuteczniej leczyć przewlekły ból
Nowa technika łącząca działanie dźwięku i elektrycznej stymulacji ciała może łagodzić ból u osób z różnego rodzaju schorzeniami przewlekłymi i neurologicznymi – informuje „Journal of Neural Engineering”.
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw. Ma ona na celu m.in. implementację prawa unijnego i uproszczenie procedur związanych z wejściem na rynek pracy ratowników medycznych i fizjoterapeutów.
Badanie: Wzmocnione żyły lepiej zastępują tętnice
Oddziaływanie na geny przeszczepionych w miejsce tętnic żył pomogłoby im lepiej sprawdzić się w nowej roli - informuje strona internetowa Augusta University.
Nowa terapia w mięsaku Ewinga i guzach kości. IMiD i ABM przeprowadzą badania
Instytut Matki i Dziecka realizuje we współpracy z Agencją Badań Medycznych projekt, w ramach którego planowane jest przeprowadzenie niekomercyjnego badania klinicznego. To badanie BUTTERFLY - pierwsza w Polsce immunoterapia w guzach kości i pierwsza terapia anty-GD2 w mięsaku Ewinga.
Udział lekarzy w reklamie
Zmniejszenie częstości występowania zdarzeń niepożądanych po wprowadzeniu acelularnej szczepionki przeciw krztuścowi w Chile
Od 2018 roku szczepienie szczepionką 6w1 z acelularną komponentą krztuścową weszło do obowiązkowego kalendarza szczepień w Chile. Decyzja o zmianie została podyktowana rosnącą liczbą zdarzeń niepożądanych zgłaszanych po szczepieniach, zwłaszcza u wcześniaków, oraz zmianą strategii walki z polio. Rejestr zdarzeń niepożądanych odnotowywanych po szczepieniach umożliwił porównanie zdarzeń występujących po szczepionkach zawierających pełnokomórkową składową krztuścową (wP) z tymi ze składową acelularną (aP).
Szczepienia ciężarnych przeciwko krztuścowi w latach 2018-2019 w Kanadzie
EsculapNajskuteczniejszą dostępną metodą zapobiegania zachorowaniom na krztusiec u najmłodszych dzieci jest szczepienie ich matek podczas ciąży. Powoduje to powstanie u nich przeciwciał w klasie IgG, które przez łożysko zostają przekazane płodowi i które utrzymują się u dziecka do ok. 2–4 m.ż., czyli do czasu, kiedy można rozpocząć cykl jego szczepień.
Publikacja: Przewlekłe zaparcie - przyczyny, leczenie i profilaktyka
EsculapPrzewlekłe zaparcie - przyczyny, leczenie i profilaktyka dr hab. n. med. Renata Talar-Wojnarowska, profesor UM Klinika Chorób Przewodu Pokarmowego, Uniwersytet Medyczny w Łodzi