Międzynarodowe badania naukowe na Politechnice Opolskiej wsparciem dla pacjentów
Naukowcy będą prowadzili badania nad hybrydowym wierceniem w stopach metali wykorzystywanych w lotnictwie i do produkcji implantów stosowanych w medycynie.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Mam już konto, chcę przejść dalej.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także
więcej chevron_rightWedług najnowszych informacji, w USA ponad 15 tys. osób w wieku ponad 50 lat choruje na nieznaną do niedawna chorobę - zespół VEXAS. To często śmiertelne schorzenie o podłożu autoimmunologicznym.
Lekarze zakaźnicy podkreślili, że wyzwaniami są także inne choroby zakaźne, np. małpia ospa czy borelioza i wciąż HIV/AIDS. Zwrócili też uwagę, że kolejne pandemie będą się zdarzały i należy się do tego przygotowywać.
Urządzenia UV do suszenia i utwardzania lakieru do paznokci mogą stanowić większy problem dla zdrowia publicznego niż sądzono dotychczas. Naukowcy z USA odkryli, że ich stosowanie prowadzi do śmierci zdrowych komórek lub do potencjalnie rakotwórczych mutacji.
Najwięcej nowych przypadków notuje się wśród dzieci bez niepełnosprawności intelektualnej - ujawniło najnowsze badanie naukowców z Rutgers School of Public Health.
COVID-19 u ciężarnych kobiet może uszkadzać łożysko i zagrozić płodowi
Transmisja SARS-CoV-2 od ciężarnej matki do płodu jest rzadka i dotyczy do 3 proc. płodów. Wskazuje to, że łożysko stanowi immunologiczną barierę przeciwko koronawirusowi.
Robot MazorX po raz pierwszy w Polsce pomógł zoperować kręgosłup
. Zabiegi są przeprowadzane w Klinice Neurochirurgii Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza, a pierwszą pacjentką była osoba cierpiąca na zwyrodnienie kręgosłupa.
26 stycznia - Ogólnopolski Dzień Transplantacji
Wracamy do sytuacji sprzed pandemii koronawirusa, jeżeli chodzi o skalę narządów pobieranych do transplantacji i co za tym idzie przeszczepów - powiedział prof. Marek Gacko z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, podlaski wojewódzki konsultant ds. transplantacji klinicznej.
Badanie: Azotany z buraków zwiększają siłę mięśni podczas ćwiczeń
Azotany obecne w diecie, na przykład w soku z buraka, znacznie zwiększają siłę mięśni podczas ćwiczeń – potwierdza badanie, które publikuje pismo “Acta Physiologica”.
Cukrzyca - nowe wytyczne: normy glukozy, objawy, leczenie
Opublikowano nowe wytyczne konsultantów krajowych w dziedzinie medycyny rodzinnej i diabetologii. Dotyczą m.in. leczenia pacjentów z cukrzycą w przychodniach POZ.
WHO bada powiązania producentów leków, których syropy spowodowały śmierć ponad 300 dzieci
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wszczęła dochodzenie mające ustalić czy istnieją powiązania między producentami leków, których syropy na kaszel zanieczyszczone toksynami spowodowały śmierć ponad 300 dzieci w trzech krajach - podała agencja Reutera.
Szczecin: Robot neurochirurgiczny trafił do szpitala klinicznego nr 1
Posiada nawigację i ramię 3D. Ma poprawić efektywność leczenia onkologicznego, zwiększyć dokładność operacji, m.in. kręgosłupa, a także skrócić czas operacji i hospitalizacji pacjenta.
Nowe zasady ustalania ryczałtu w sieci szpitali
Skierowano do ogłoszenia projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia (PSZ) świadczeń opieki zdrowotnej.
Pacjent z martwicą kości skokowej powróci do pełnej sprawności
Lekarze ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach wszczepili endoprotezę 24-letniemu pacjentowi z jałową martwicą kości skokowej.
Udział lekarzy w reklamie
Przedstawiamy comiesięczne podsumowanie rynku aptek w Polsce, przygotowany przez niezawodny zespół ekspertów z IQVIA Poland.
Lacydypina – preferowany antagonista wapnia u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym?
EsculapWysokie wartości ciśnienia tętniczego są głównym czynnikiem ryzyka zarówno chorób układu sercowo-naczyniowego (CVD), w tym choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca oraz udaru mózgu, jak i innych jednostek chorobowych.
prof. Łukasz Krych: Wpływ glutenu na rozwój cukrzycy
EsculapGluten a cukrzyca – najnowsze odkrycia pomiędzy spożyciem glutenu oraz dietą bezglutenową a ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 1