Aktualności
Psycholożka z Uniwersytetu SWPS uważa, że dwukrotna zmiana czasu w ciągu roku ma negatywny wpływ na ludzi. Przyczynia się do krótszego snu, większej ilości wypadków w pracy i w ruchu drogowym, gorszej sprawności działania, częstszych ataków serca, a nawet obniżenia średniej długości życia.
26.10.2023
W Austrii kilka osób trafiło do szpitala po zażyciu fałszywego Ozempicu, przeciwcukrzycowego leku znacząco redukującego masę ciała. W fiolkach znajdowała się insulina - ostrzegł austriacki nadzór farmaceutyczny, BASG. Ozempic jest stosowany również w Polsce.
25.10.2023
Prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, prof. Marcin Czech, uważa, że należy jak najszybciej wprowadzić kalendarz szczepień ochronnych dla dorosłych. Wzorem może posłużyć ten obowiązujący dla dzieci i młodzieży.
Rząd przyjął uchwałę dotyczącą zmian w Narodowym Programie Transplantacyjnym. Z informacji przekazanej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, mają one charakter porządkujący i dookreślają zadania programu, które zaplanowano do realizacji w latach 2024-2032.
25.10.2023
Skany PET, obejmujące całe ciała ochotników pokazały, jak układ odpornościowy reaguje na infekcję SARS-CoV-2 w różnych częściach organizmu i chroni się przed ponownym zakażeniem. Wyniki wskazały na szczególną aktywność śledzony, szpiku, wątroby, migdałków i węzłów chłonnych.
Naukowcy z kliniki Gyncentrum opracowali własny algorytm do oceny zarodków, który na podstawie 12 różnych parametrów w kilka minut identyfikuje najlepiej rozwijające się zarodki. Nowy algorytm oparty na sztucznej inteligencji ma stać się codzienną pomocą w pracy embriologów.
Mikroimplant z produkującymi insulinę komórkami, który wszczepia się do oka został opracowany przez szwedzki zespół naukowców. Wewnątrz gałki ocznej nie ma bowiem komórek odpornościowych, które atakowałyby biologiczny wszczep.
Co roku produkuje się we Włoszech 3,6 miliona ton makaronu, a obroty tej branży wynoszą 7 miliardów euro. Przy okazji obchodzonego w środę Światowego Dnia Makaronu obalono największe mity na temat ulubionej potrawy w Italii.
25.10.2023