Aktualności

Leszczyna: szczepionki przeciwko COVID-19 trafią do Polski z Łotwy na początku października
30.09.2024
3
Na początku października do Polski trafią z Łotwy szczepionki przeciwko COVID-19 – poinformowała w poniedziałek ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Szczepionki kupione przez resort zdrowia w przetargu mają być w Polsce 15 i 30 października.
Psychiatrka: szpitale przestały odsyłać pacjentki, gdy są przesłanki do wykonania aborcji (wywiad)
30.09.2024
Szpitale zaczęły przeprowadzać zabiegi przerwania ciąży, gdy są do tego przesłanki, bez przeciągania czasu i mnożenia wymówek, że sprawa wymaga konsultacji i dodatkowych badań – powiedziała PAP psychiatrka, psychoterapeutka dr Maja Herman.
Opolskie/Sanepid o jakości wody na terenach powodziowych
30.09.2024
Według najnowszego raportu opolskiego sanepidu, dostępność wody na terenach dotkniętych powodzią systematycznie się poprawia. Najgorsza sytuacja panuje w gminie Głuchołazy, gdzie w części miasta woda mieszkańcom dostarczana jest w butelkach i cysternach.
Zbyt krótki sen matki w ciąży zaburza rozwój dziecka
30.09.2024
Kobiety w ciąży śpiące mniej niż siedem godzin na dobę mogą urodzić dzieci, które będą borykały się z opóźnieniami neurorozwojowymi – informuje „The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism“.
Psycholog transportu: każdy kierowca powinien mieć badania psychologiczne na prawo jazdy
30.09.2024
1
Każdy kierowca powinien mieć badania psychologiczne na prawo jazdy – podkreślił w rozmowie z PAP psycholog transportu dr Piotr Mamcarz z KUL. Wskazał, że grupę ryzyka stanowią osoby, które mają m.in. wysoką impulsywność, skłonność do ryzyka, niską moralność.
Lublin/ Nowoczesna terapia dla pacjentów z nowotworami krwi dostępna w Centrum Onkologii
30.09.2024
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej jest jedynym ośrodkiem po wschodniej stronie Wisły, który zaczął stosować nowoczesną terapię CAR-T u pacjentów z nowotworami krwi. To szansa dla chorych, u których zawiodły dotychczasowe metody leczenia. Do końca roku ośrodek zamierza zastosować ją u 10 chorych.
zdrowie.pap.pl/Scrollowanie niszczy nie tylko mózg
27.09.2024
1
Scrollowanie obniża zdolność do koncentracji i skupienia. Wpływa na jakość snu, jeśli robimy to przed zaśnięciem. Funduje też „smartfonową szyję”. Ile czasu spędza średnio nastolatek przed ekranem? I czy walka o zachowanie zdrowej równowagi między światem realnym a wirtualnym skazana jest na porażkę? – wyjaśnia prof. Mariusz Panczyk z Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Prof. Niżankowski: karanie medyka niczego dobrego pacjentowi nie przynosi
27.09.2024
1
Lekarzy nie należy karać za popełnione błędy, często niezamierzone i wynikające z niedociągnięć w systemie opieki medycznej – twierdzi prof. Rafał Niżankowski. Jego zdaniem karanie medyka niczego dobrego pacjentowi nie przynosi.