Aktualności

Badanie: 78 proc. pielęgniarek i położnych było ofiarami agresji w pracy
05.03.2025
78 proc. pielęgniarek i położnych było ofiarą agresji w pracy, a 97,9 proc. było świadkiem agresywnych zachowań – przekazał we wtorek PAP Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Głównym źródłem agresji są pacjenci lub ich rodzina - wynika z badania OZZPiP.
Badania: ćwiczenia chronią przed lękiem, depresją i demencją, są równie skuteczne jak leki
05.03.2025
Jakakolwiek aktywność fizyczna, ale regularna, zmniejsza ryzyko zaburzeń lękowych, depresji oraz demencji – wynika z najnowszych, oficjalnie niepublikowanych jeszcze badań przeprowadzonych w Chinach. Jak podkreślają eksperci, ćwiczenia są równie skuteczne jak leki.
Okła-Drewnowicz: 1,3 mld zł na opiekę długoterminową i wsparcie szpitali powiatowych
05.03.2025
1,3 mld zł trafi do szpitali powiatowych na rozwój opieki długoterminowej i oddziałów opieki paliatywnej. To wsparcie przede wszystkim dla osób starszych, które stanowią większość pacjentów w zakładach opiekuńczo-leczniczych – powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.
Pięć lat temu stwierdzono w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa; skutki pandemii odczuwamy do dziś
04.03.2025
Pięć lat temu, 4 marca 2020 r., epidemiolodzy stwierdzili w Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Pandemia spowodowała opóźnienia w diagnostyce i pogorszenie skuteczności terapii wielu chorób, czego skutki odczuwamy do dziś.
Dentystyczne implanty wytrzymują dekady
04.03.2025
Stomatologiczne, tytanowe implanty mogą przetrwać co najmniej czterdzieści lat – wynika ze szwedzkiego badania na niewielkiej grupie osób. Po takim czasie obserwacji ochotnicy zachowali wszystkie implanty w dobrym stanie.
Do 2050 r. jedna trzecia dzieci i młodzieży będzie miała otyłość lub nadwagę
04.03.2025
Do 2050 r. liczba dzieci i nastolatków z nadwagą lub otyłością może wzrosnąć do 746 milionów, co będzie stanowić niemal jedną trzecią tej grupy wiekowej – alarmują naukowcy na łamach „The Lancet”.
Kardiolodzy: groźna arytmia serca dotknie 1/3 ludzi na świecie, warto regularnie badać tętno
03.03.2025
Jedna na trzy osoby na świecie rozwinie w ciągu życia groźną formę arytmii serca, mogącą prowadzić do kalectwa i zgonu – przypominają kardiolodzy. Aby wcześnie wykrywać arytmię, warto wypracować sobie nawyk regularnego mierzenia tętna (pulsu), zalecają.
Ministerstwo Zdrowia: świadczenia z 2024 r. zostaną opłacone
03.03.2025
Wszystkie świadczenia nielimitowane, leki w programach lekowych i chemioterapii z 2024 r. zostaną opłacone do końca marca – zapowiedziało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Sfinansowane zostaną także wszystkie świadczenia ponad limity określone w umowach - zaznaczył resort.