Aktualności

Prof. Członkowska: ok. 1,5 tys. osób w Polsce cierpi na rzadką chorobę Wilsona (wywiad)
28.02.2025
Ok. 1,5 tys. osób w Polsce cierpi na rzadką chorobę Wilsona – powiedziała prof. Anna Członkowska, neurolog z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Ze względu na różnorodność objawów – od wątrobowych, poprzez neurologiczne na psychiatrycznych kończąc – schorzenie jest trudne do zdiagnozowania.
Ekspert: użycie AI w psychoterapii stwarza nowe możliwości, ale też realne ryzyko
28.02.2025
Sztuczna inteligencja jest już stosowana w psychoterapii w postaci chatbotów terapeutycznych. Daje to wiele możliwości, ale stwarza też ryzyko, m.in. udzielenia szkodliwych porad czy emocjonalnego uzależnienia pacjenta od cyfrowego terapeuty – ocenia dr Marcin Rządeczka z UMCS.
Hematolog: odkrycia nowych układów grup krwi potencjalnie mogą pomóc pacjentom z rzadkimi powikłaniami hemolitycznymi
27.02.2025
Ogłoszone niedawno odkrycie nowego układu grup krwi nie ma w istocie dużego znaczenia klinicznego, jednak potencjalnie może być przydatne dla bardzo małego odsetka osób z rzadkimi powikłaniami hemolitycznymi – powiedział PAP hematolog prof. Wiesław Jędrzejczak.
Eksperci: zmiany pęcherzykowe z piekącym bólem wymagają konsultacji u lekarza
28.02.2025
Apelujemy do pacjentów, że jeżeli mają zmiany pęcherzykowe z piekącym bólem, to koniecznie muszą się skonsultować z lekarzem – przekonuje konsultant wojewódzka w dziedzinie dermatologii prof. Irena Walecka. To może być objaw półpaśca, groźnej choroby.
Matematyka glejaka
27.02.2025
Model matematyczny, który pozwala symulować wzrost i rozprzestrzenianie się glejaka, opracował zespół z udziałem Polki. To krok w stronę lepszego zrozumienia tego śmiertelnego nowotworu mózgu.
Eksperci: potrzebna lepsza profilaktyka chorób układu oddechowego
27.02.2025
Brak edukacji zdrowotnej i niska dostępność szczepień to główne bariery w profilaktyce chorób zakaźnych układu oddechowego – podkreślili w środę w Sejmie eksperci podczas konferencji "Polska zdrowo oddycha: profilaktyka chorób zakaźnych układu oddechowego. Wyzwania i rekomendacje na 2025".
Wrocław/ Lekarze z USK o 37 proc. skrócili czas postępowania z pacjentami z udarem
27.02.2025
Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu otrzymał diamentowy status w ramach programu ESO Angels Awards. Dzięki ulepszeniu procedur jego specjaliści w IV kwartale 2024 r. skrócili o 37 proc. czas potrzebny na przeprowadzenie procedury ratującej zdrowie i życie pacjentów z udarem – podał szpital.
Badania: ćwiczenia mogą pomóc chorym z rakiem jelita grubego żyć nawet tak długo jak osoby zdrowe
27.02.2025
Z najnowszych badań opublikowanych przez pismo „Cancer” Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego (ACS) wynika, że aktywność fizyczna nie tylko wydłuża życie chorych na raka jelita grubego. U niektórych z nich może nawet sprawić, że będą oni żyć podobnie długo jak osoby zdrowe.