Aktualności
Terapie skojarzone i określone w czasie są przyszłością leczenia nowotworów. Pierwsze zwiększają skuteczność leczenia, a drugie pozwalają chorym odpocząć od terapii, wrócić do pracy i normalnej aktywności – oceniają eksperci. Przerwa w leczeniu może być również korzystna i mniej kosztowna dla systemu opieki zdrowotnej - dodają.
W lipcu 1928 r. Aleksander Fleming zapoczątkował badania, które doprowadziły do odkrycia penicyliny. Wydarzenie to jest przypominane, gdyż na świecie narasta odporność bakterii na antybiotyki.
25.07.2023
Senacka Komisja Zdrowia opowiedziała się w poniedziałek za odrzuceniem w całości ustawy nowelizującej ustawę o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw.
Odpowiednia ilość w diecie kwasów tłuszczowych omega-3, których źródłem są głównie ryby morskie, owoce morza, może wpływać na lepsze zdrowie płuc – wynika z długofalowego badania, które publikuje pismo „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”.
24.07.2023
U chorych z niewydolnością serca dochodzi do odnerwienia szyszynki i zaburzeń w wydzielaniu melatoniny, co wpływa na sen. Mechanizm tego zjawiska opisują naukowcy w publikacji, która ukazała się w najnowszym wydaniu czasopisma Science.
24.07.2023
Użycie nanostruktur złożonych z cząsteczek DNA pozwala wpłynąć na kształt i wielkość wirusowego kapsydu, co może przyczynić się do rozwoju nowych nośników leków – informuje publikacja w Nature Nanotechnology.
24.07.2023
Zgodnie z zapowiedzią Ministarstwa Zdrowia, neurologia zostanie uznana za dziedzinę priorytetową. Projekt nowelizacji rozporządzenia w tej sprawie jest już na końcowym etapie procedowania – podkreślił resort.
24.07.2023
1
Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach wykorzystuje robota chirurgicznego podczas przeprowadzania operacji nerek. Dzięki precyzji urządzenia podczas jej wykonywania znacznie zmniejsza się inwazyjność zabiegu.