Aktualności

Wyrok ws. lekarki oskarżonej o nieumyślne spowodowanie śmierci noworodka
25.03.2014
3
Na karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata skazał sąd 68-letnią lekarkę-ginekologa ze szpitala im. Rydygiera w Łodzi. Kobieta była oskarżona o nieumyślne spowodowanie śmierci noworodka oraz narażenie życia i zdrowia matki dziecka.
25.03.2014
3
220. rocznica insurekcji kościuszkowskiej
25.03.2014
220 lat temu, 24 marca 1794 roku, na Rynku Głównym w Krakowie Naczelnik Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę, ogłaszając tym samym akt powstania narodowego, znanego w historii jako insurekcja kościuszkowska.
25.03.2014
Rozwojem mózgu i autyzmu steruje ta sama rodzina genów
25.03.2014
Ta sama rodzina genów, która pomogła rozbudować ludzki mózg, ma związek ze stopniem nasilenia objawów autystycznych. Rodzina genów jest zespołem powstałym z genu wyjściowego w wyniku jego duplikacji i zmian strukturalnych...
25.03.2014
Antybiotyk może zwalczać wirusy
25.03.2014
Jeden z powszechnie używanych antybiotyków może być pomocny w leczeniu chorób o podłożu wirusowym, np. zapalenia wątroby czy polio - wykazała dr Kamila Stokowa-Sołtys z Uniwersytetu Wrocławskiego. Badania są na wstępnym etapie, ale ich wyniki są obiecujące.
25.03.2014
Arłukowicz przedstawił tzw. pakiet kolejkowy
24.03.2014
Zniesienie limitów dla chorych na raka, szybka terapia onkologiczna, rozszerzenie możliwości diagnostycznych dla lekarzy POZ i motywowanie specjalistów do przyjmowania nowych pacjentów - m.in. takie zmiany zaproponował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w ramach tzw. pakietu kolejkowego.
24.03.2014
Kozierkiewicz: rozsądne propozycje dot. lekarzy rodzinnych i specjalistów
24.03.2014
2
Rozszerzenie możliwości diagnostyki dla lekarzy rodzinnych i zmotywowanie specjalistów do diagnozowania nowych pacjentów to rozsądne propozycje, które mogą pomóc skrócić kolejki pacjentów - ocenia ekspert ds. ochrony zdrowia Adam Kozierkiewicz.
24.03.2014
2
Pięciu polskich naukowców na międzynarodowym spotkaniu z noblistami
24.03.2014
Pięcioro młodych, polskich badaczy weźmie udział w 64. Spotkaniu Laureatów Nagrody Nobla, które odbędzie się między 29 czerwca a 4 lipca w niemieckim Lindau i poświęcone będzie naukom medycznym. Polacy znajdą się w gronie 600 naukowców z prawie 80 krajów. W składzie polskiej delegacji znaleźli się: dr Łukasz S. Borowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, dr Wojciech Fendler z Kliniki Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dr Michał Lubas z Department of Molecular Biology Aarhus University, Kaja Milanowska z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz dr Bożena Nejman-Faleńczyk z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.
24.03.2014
W izbach bez zmian
24.03.2014
Podczas obrad XII Krajowego Zjazdu Lekarzy Maciej Hamankiewicz został ponownie wybrany na prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej. Zdobył 290 głosów. Jego konkurentka Jolanta Orłowska-Heitzman (obecny Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej) uzyskała 104 głosy.
24.03.2014