Aktualności
30 proc. łóżek szpitalnych jest niepotrzebnych — wynika z raportu Instytutu Ochrony Zdrowia. Choć kolejni inwestorzy próbują sił na rynku szpitalnym i ruszają z budową placówek, miejsca dla nich może zabraknąć. Już dzisiaj łóżek szpitalnych jest za dużo...
22.11.2013
17
Dziś wchodzą w życie przepisy antykryzysowe, czyli ustawa z 6 listopada 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy (Dz.U. poz. 1291). Ustawodawca uznał, że ocalenie etatu kosztem okresowego, ale znacznego pogorszenia warunków wynagradzania, jest korzystne dla zatrudnionego. Kryzysowe warunki wykonywania obowiązków mogą być mu narzucone nawet wtedy, gdy ich nie zaakceptuje.
22.11.2013
1
Coraz dłuższe kolejki do specjalistów, nieefektywne wydawanie pieniędzy na leczenie, zaniedbanie profilaktyki i promocji zdrowego stylu życia. Taka diagnoza wyłania się z raportu "Zdrowie priorytetem politycznym państwa". Były minister zdrowia Marek Balicki uważa, że konieczne są zmiany i jest rozczarowany, że premier nie odwołał obecnego szefa resortu Bartosza Arłukowicza.
22.11.2013
1
Porozumienie zawarto na 10 lat i jest „nierozwiązywalne". Podpisało je 182 z 284 lekarzy częstochowskiego szpitala. Dzięki temu trzymają w szachu dyrekcję. W tle są pieniądze, które można zarobić na świetnie płatnych dyżurach. Nowy dyrektor chciał zmienić zasady, więc dostał na biurko 140 wypowiedzeń - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".
22.11.2013
6
Sąd musi dać drugą szansę na złożenie skargi, jeśli skarżącego męczą dolegliwości psychiczne oraz gdy ma kłopoty z pamięcią – wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.
22.11.2013
ZUS musi wypłacić zasiłek z tytułu zorganizowania religijnych uroczystości symbolicznego pochówku osoby, której wolą było przekazanie swoich zwłok uczelni medycznej dla celów naukowych. Tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z 2 lutego 2011 r. (I UZP 5/10).
22.11.2013
Miesiące powakacyjne każdego roku przypominają o problemie wszawicy i świerzbu. Szkoły i przedszkola pozostawione są same sobie, bo sanepid nie może ich już kontrolować.
22.11.2013
2
Przez niechlujną dokumentację medyczną pacjent może stracić zdrowie, ale i łatwiej wywalczy odszkodowanie. "Niechlujna" i "niewyraźnie napisana" – tymi epitetami najczęściej prawnicy i ubezpieczyciele określają dokumentację medyczną prowadzoną przez lekarzy. Ci zapominają bowiem wpisywać w historii choroby zlecenia na badania, ich wyniki, daty. Niedokładnie też spisują wywiady. Zmorą pacjentów i aptekarzy są również niewyraźne recepty. "To może prowadzić do tragedii. W jednym z przypadków aptekarz błędnie odczytał nazwę leku, podał inny i w efekcie pacjent zmarł" – ostrzega Waldemar Truszkiewicz z Polskiego Towarzystwa Medycyny Ubezpieczeniowej.
21.11.2013
11