Aktualności
Biochemik i biolog molekularny prof. Maciej Żylicz odebrał w środę tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego badania przyczyniły się do rozwoju szczepionek przeciwnowotworowych, a także do produkcji kremów kosmetycznych.
10.01.2013
"Gazeta Wyborcza" opisała, jak wyglądało jedno z przesłuchań w sprawie kardiochirurga Mirosława G. CBA chciało aresztować lekarkę w chwili, gdy właśnie reanimowała pacjenta. Kobieta była przesłuchiwana do godz. 1.15 w nocy, a przyznała się, gdy zagrożono jej ośmioma latami więzienia.
10.01.2013
24
Drugi etap wprowadzania elektronicznej weryfikacji ubezpieczonych trzeba lepiej zabezpieczyć. Tak uważa Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Rafał Wiewiórowski.
10.01.2013
Amerykanie są najmniej zdrowi spośród mieszkańców innych państw rozwiniętych, umierają o połowę wcześniej i częściej chorują - wynika z ogłoszonego w środę raportu Instytutu Medycyny w Waszyngtonie.
10.01.2013
Z wyliczeń resortu zdrowia wynika, że w 2012 r. NFZ nie wydał na refundację ok. 1,7–1,8 mld zł, które zaplanował wcześniej w budżecie na dopłaty do leków. Wiceminister Sławomir Neumann informuje jednak, że uzyskanie oszczędności w poprzednim roku nie oznacza, że wystąpią one także w 2013 r. W związku z tym może się okazać, że pieniądze będą potrzebne na finansowanie bieżących terapii w tym roku. Resort przewiduje bowiem, że w 2013 r. do budżetu NFZ wpłynie 10 proc. mniej składki zdrowotnej.
10.01.2013
Od początku stycznia przychodnie i szpitale drogą elektroniczną mogą sprawdzać, czy pacjent ma prawo do bezpłatnego leczenia. Umożliwił to system Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ). Po sukcesie tego projektu informatycznego rozpoczyna się realizacja kolejnego. W ciągu 3 lat każdy z Polaków ma otrzymać osobistą elektroniczną kartę pacjenta (EKP). Decyzję o jej wdrożeniu we wrześniu 2012 r. podjął rząd...
10.01.2013
1
Przygotowywany przez Ministerstwo Zdrowia program dotyczący refundacji in vitro miał zakończyć spór, którego Platforma nie potrafiła rozstrzygnąć od lat. Premier Donald Tusk obawiając się podziału własnego klubu podczas głosowania nad ustawą o in vitro w Sejmie, postanowił sprawę załatwić poza Sejmem. Temu służyć miał program zdrowotny, który według zapowiedzi miał wejść w życie w lipcu...
10.01.2013
2
Lekarze zatrudnieni w zakładach finansowanych przez NFZ będą zwalniać się z pracy. To element akcji protestacyjnej, którą przygotowuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Według OZZL, lekarz ze specjalizacją na etacie powinien zarabiać trzykrotność średniej krajowej. "To standard na Zachodzie, w Europie. My nie żądamy nie wiadomo czego. Czy to są takie wielkie pieniądze za taką pracę?" - twierdzi dr Maria Balcerzak.
10.01.2013
13