Aktualności
Już wcześniejsze badania wskazywały, że kolor opakowania wpływa na smak pożywienia - napój z żółtej puszki wydaje się bardziej cytrynowy, z niebieskiej - bardziej orzeźwiający, a z różowej...
07.01.2013
Sędzia, który skazał dr. Mirosława G., chce złożyć zawiadomienie do prokuratury na działanie funkcjonariuszy CBA. Igor Tuleya, który prowadził proces kardiochirurga, złoży do prokuratury dwa zawiadomienia: o możliwości przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy CBA i prokuratorów, którzy zbierali materiały mające świadczyć o winie lekarza, a także w sprawie składania fałszywych zeznań przez świadków.
07.01.2013
2
"Przypadek Smarta blednie przy historii Yoshitakany Fujii. Ten japoński anestezjolog ustanowił w dziedzinie oszustw naukowych niechlubny rekord. W tym roku badaczowi udowodniono sfałszowanie danych w 172 artykułach..."
07.01.2013
"Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy rozpoczął przygotowania do akcji polegającej na równoczesnym, masowym zwolnieniu się z pracy lekarzy zatrudnionych w zakładach finansowanych przez NFZ. Celem akcji jest zmuszenie rządzących do rozwiązania najważniejszych problemów dotyczących wykonywania zawodu lekarza, a pośrednio do wprowadzenia racjonalnych zmian w systemie ochrony zdrowia w Polsce" - czytamy w piśmie OZZL przesłanym do redakcji portalu Esculap.pl.
07.01.2013
Grupa naukowców na Uniwersytecie Colorado School of Medicine znalazła cząsteczki, które chronią organizm przed ewentualnymi szkodliwymi skutkami znieczulenia. Są nimi puryny - podstawowe „cegiełki molekularne” organizmu, będące składowymi DNA i RNA.
07.01.2013
Dzięki wszczepieniu komórek światłoczułych brytyjskim naukowcom udało się przywrócić wzrok myszom. Wyniki badań opisuje tygodnik "Proceedings of the National Academy of Sciences".
07.01.2013
Dokładna analiza kału ułatwia rozpoznanie chorób pasożytniczych, które są poważnym problemem w krajach tropikalnych. Pasożytami jelitowymi, takimi jak na przykład tęgoryjec dwunastnicy, włosogłówka ludzka czy przywry zarażone są setki milionów ludzi...
04.01.2013
Wypadków było w zeszłym roku o 3500 mniej, a ich przebieg był łagodniejszy. Główny powód? Więcej policyjnych kontroli i lepsze drogi. Jeździmy nieco wolniej, rzadziej wsiadamy za kierownicę po kieliszku, a jeśli powodujemy wypadek, to rzadziej niż kiedyś jego finał jest tragiczny. Taki wniosek można wyciągnąć z analizy statystyk za miniony rok przygotowanych przez Komendę Główną Policji.
04.01.2013