Aktualności

Badanie dotyczące giełkotu
18.09.2023
Giełkot to wciąż nie w pełni rozpoznane i zrozumiałe zaburzenie mowy, często mylnie utożsamiane z lenistwem czy brakiem inteligencji. Badacze z UŚ wykazali, że do zmiany postaw wobec takich osób potrzeba niewiele - wystarczy np. udział w wykładzie czy obejrzenie filmu na ten temat.
Wyceny opieki nad chorymi z neurofibromatozami
18.09.2023
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował nowelizację zarządzenia w sprawie umów o realizację programu pilotażowego w zakresie koordynowanej opieki medycznej nad chorymi z neurofibromatozami oraz pokrewnymi im rasopatiami.
Postulaty dotyczące bezpieczeństwa pacjenta
18.09.2023
Z okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta obchodzonego 17 września, Porozumienie Organizacji Lekarskich przesłało minister zdrowia Katarzynie Sójce listę 27 postulatów wypracowanych przez Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta.
Przezskórna naprawa zastawki trójdzielnej serca
18.09.2023
Lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu po raz pierwszy przeprowadzili przezskórną naprawę zastawki trójdzielnej serca. Obecnie z tej metody korzysta tylko siedem ośrodków w Polsce.
Radom: sztuczna inteligencja w diagnostyce
15.09.2023
1
Radomskie Centrum Onkologii wykorzystuje nowoczesne rozwiązanie z zakresu sztucznej inteligencji w diagnostyce nowotworów. Dokonuje tego wzmacniając tomografię pozytonową algorytmami AI, które pozwalają uzyskać dokładniejszy obraz w krótszym czasie.
Koronawirus - EMA rekomenduje nową szczepionkę
15.09.2023
Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej agencji Leków (EMA) zarekomendował dopuszczenie do obrotu adaptowanej szczepionki Spikevax ukierunkowanej na podwariant Omicron XBB.1.5.
Lek onkologiczny Enhertu w refundacji od 1 listopada
15.09.2023
Na taką decyzję czekały tysiące pacjentek. Na podstawie decyzji Ministra Zdrowia lek Enhertu zostanie objęty refundacją od 1 listopada 2023 r. w ramach programu lekowego B.9.FM - Leczenie chorych na raka piersi.
Sepsy nie da się zwalczyć, ale można skutecznie leczyć
15.09.2023
1
Sepsy nie da się zwalczyć, ale można stworzyć system, który pozwoli ją skutecznie leczyć - twierdzi konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban.