Aktualności
KE zdecydowała o pomocy w finansowaniu badań tzw. wirusa ze Szmallenbergu. Atakuje on bydło i owce, uszkadzając płody tych zwierząt. Pieniądze dostaną kraje, w których wystąpił wirus: Belgia, Niemcy, Hiszpania, Francja, Włochy, Holandia i W. Brytania.
09.07.2012
Ponad 50 proc. dorosłych Polaków, tj. ok. 16 mln, w ogóle nie ćwiczy w czasie wolnym lub robi to bardzo rzadko - wynika z badania NATPOL 2011. "Dane te są o tyle niepokojące, że regularna aktywność fizyczna w bardzo istotny sposób kształtuje ryzyko chorób serca i innych schorzeń, jak cukrzyca czy niektóre nowotwory" – powiedział współautor badań prof. Wojciech Drygas, kierownik Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia Instytutu Kardiologii w Warszawie. Co ciekawe, regularna aktywność fizyczna była najniższa w najmłodszych grupach wiekowych od 18. do 39. roku życia, a najwyższa w najstarszej grupie wiekowej 60-79 lat. "Można podejrzewać, że jedną z przyczyn tych różnic jest to, iż osoby z najmłodszej grupy wiekowej są najbardziej obciążone zawodowo oraz opieką nad dziećmi i dlatego mają najmniej czasu na regularne ćwiczenia" - powiedział prof. Drygas.
09.07.2012
Co drugi pacjent chory na serce po opuszczeniu szpitala popełnia przynajmniej jeden błąd w zażywaniu przepisanych leków – alarmują amerykańscy specjaliści na łamach „Annals of Internal Medicine”.
09.07.2012
DNA krętka kiły sprzed kilkuset lat można będzie pobrać ze szkieletów noworodków, które znaleziono w jednym z hiszpańskich grobowców. Naukowcy z Universitat Autonoma de Barcelona odkryli w prowincji Huelva w Hiszpanii szkielety dwóch noworodków w krypcie z XVI-XVII stulecia. Oględziny anatomiczne potwierdziły, że dzieci chorowały na kiłę.
09.07.2012
"Od czasu, kiedy Bartosz Arłukowicz wszedł do gmachu Ministerstwa Zdrowia, coraz mniej widać w nim wojownika. Twarz mu poszarzała, ma podkrążone oczy. Wypala po kilka papierosów w ciągu godziny..."
09.07.2012
Lekarze z jednej z przeworskich niepublicznych przychodni fałszowali kartoteki pacjentów. Za wyłudzenie około 50 tys. zł z NFZ zostali skazani na kary więzienia w zawieszeniu.
09.07.2012
7
Rozporządzenie o znieczulaniu pacjentów może być kluczowe dla przyszłości szpitali. Budzi tak duże kontrowersje, że resort zdrowia... wstrzymał się z jego wydaniem. Obecnie 3.658 lekarzy ma specjalizację z anestezjologii, 981 osób jest w trakcie specjalizacji, a 10 proc. wszystkich polskich anestezjologów podjęło pracę za granicą.
09.07.2012
10
Nowatorską operację leczenia otyłości przeprowadzili lekarze ze Szpitala Wojskowego w Bydgoszczy. Neurochirurdzy wszczepili do mózgu kobiety dwie elektrody, które blokują tzw. ośrodek przyjemności. To pierwszy taki zabieg w Europie.
09.07.2012