Aktualności

Naukowcy stworzyli bakterie-cyborgi
16.01.2023
Biotechnolodzy stworzyli częściowo sztuczne, częściowo syntetyczne komórki bakterii. W jednym z eksperymentów pokazali, że mogą one atakować komórki nowotworowe.
mRNA może leczyć wrodzoną ślepotę
16.01.2023
Nowa, oparta na mRNA metoda podobna do tej, jaką zastosowano w szczepionkach przeciw Covid-19, ma szansę leczyć dziedziczne zwyrodnienia siatkówki. Jej twórcy poradzili sobie z głównym wyzwaniem - dostarczeniem mRNA na dno oka.
Syntetyczne neurony działają prawie, jak prawdziwe
16.01.2023
Szwedzki zespół stworzył syntetyczne neurony, które w dużej mierze przypominają prawdziwe i nawet mogą z nimi współpracować. W przyszłości wynalazek może pomóc w leczeniu ludzi.
Program lekowy przynosi korzyści pacjentom z przewlekłą chorobą nerek
16.01.2023
Według ekspertów program lekowy dla pacjentów z PChN zwiększa ich szanse na odroczenie dializoterapii, a oczekującym na przeszczep pozwala doczekać operacji w lepszym stanie ogólnym.
Ryzyko nieswoistego zapalenia jelit u osób po 40. roku życia zwiększa się poprzez stosowanie antybiotyków
16.01.2023
Częste stosowanie antybiotyków może zwiększać ryzyko tej dolegliwości, w tym również choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, u osób po 40. roku życia - sugerują wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie „Gut”.
Minister zdrowia: kraken nie stanowi obecnie istotnego zagrożenia dla Europy
13.01.2023
Kraken, czyli XBB.1.5, nie stanowi obecnie istotnego zagrożenia dla Europy w ocenie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób – napisał w piątek minister zdrowia.
Protonoterapia w jedynym w kraju Centrum Cyklotronowym
13.01.2023
Coraz więcej dzieci korzysta z protonoterapii w jedynym w kraju Centrum Cyklotronowym w Krakowie. Wcześniej mali pacjenci musieli wyjeżdżać na takie leczenie za granicę. Protonoterapia umożliwia leczenie nowotworów w trudno dostępnych częściach ciała.
Dzięki przeszczepieniu rogówki obu oczu roczny chłopiec odzyskuje wzrok
13.01.2023
Zabiegi – bardzo rzadkie u tak małych dzieci – przeprowadzili lekarze z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach, przeobrażającego się obecnie w Europejskie Centrum Okulistyki.