Aktualności
Zaobserwowany u japońskich dzieci spadek zdolności utrzymywania równowagi podczas ruchu jest związany z ograniczeniami aktywności związanymi z COVID-19 – informuje „International Journal of Environmental Research and Public Health.”
12.12.2022
Próby samobójcze nieletnich to naprawdę krzyk rozpaczy i wyraźny apel do nas, dorosłych, abyśmy zmienili świat, jaki fundujemy naszym dzieciom - powiedziała PAP krajowa konsultantka ds. psychiatrii dzieci i młodzieży dr Aleksandra Lewandowska.
12.12.2022
2
Badania przeprowadzone z udziałem bliźniąt wykazały, że u osób aktywnych fizycznie pojawiają się korzystne zmiany epigenetyczne w genomie, które związane są ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia tzw. zespołu metabolicznego – informuje pismo „Scientific Reports”.
12.12.2022
Obecność witaminy D w mózgu pomaga chronić seniorów przed objawami demencji – wynika z analizy opublikowanej w piśmie „Alzheimers & Dementia”.
12.12.2022
2
Oddział Reumatologii i Chorób Wewnętrznych w szpitalu im. Marciniaka we Wrocławiu prowadzi nowy program lekowy dla pacjentów z chorobą śródmiąższową płuc związaną z twardziną układową. Choroba częściej dotyka kobiety, doprowadza do postępującego zwłóknienia płuc.
12.12.2022
Brytyjscy specjaliści po raz pierwszy z powodzeniem zastosowali rewolucyjną terapię z wykorzystaniem nowej metody edycji genomu w leczeniu dziewczynki z oporną na leczenie ostrą białaczką limfoblastyczną.
Czerniak błony naczyniowej oka i czerniak skóry to dwa odmienne nowotwory – podkreślają specjaliści. Czerniak gałki ocznej jest o tyle trudny w terapii, że nie reaguje na leczenie, które działa na czerniaka skóry – dodają.
12.12.2022