Aktualności

Naukowcy nagrali, jak wirus próbuje atakować komórki
16.11.2022
Biolodzy, po raz pierwszy zarejestrowali ruch wirusa poszukującego komórki do zakażenia. Udało im się to dzięki nowatorskiej technice mikroskopowej.
Nowe potencjalne leczenie opornego raka prostaty
16.11.2022
Radiofarmaceutyczne leczenie, ukierunkowane na specyficzny dla prostaty antygen błonowy, skutecznie zmniejsza guzy tego gruczołu u myszy - informują naukowcy na łamach „European Journal of Nuclear Medicine and Molecular Imaging”.
Badanie: Sztuczne światło sprzyja cukrzycy
16.11.2022
Przewlekła nocna ekspozycja na oświetlenie zewnętrzne (LAN) jest związana z zaburzeniami kontroli poziomu glukozy we krwi i zwiększonym ryzykiem cukrzycy - informuje pismo „Diabetologia”.
Niemcy: W aptekach brakuje wielu leków, m.in. przeciwgorączkowych, środków przeciwbólowch
16.11.2022
Powodem jest zmniejszona w okresie pandemii koronawirusa produkcja, która w dużym stopniu prowadzona jest poza Europą, głównie na Dalekim Wschodzie.
Szef MZ: coraz więcej odmów obowiązkowych szczepień dzieci
16.11.2022
W Polsce przybywa dzieci, które nie są poddawane obowiązkowym szczepieniom. W 2021 r. było ponad 60 tys. odmów szczepienia, podczas gdy 10 lat wcześniej, mniej niż 5 tys.
Popularny suplement diety może zwiększać ryzyko raka
16.11.2022
Szeroko dostępny w formie suplementu rybozyd nikotynamidu może zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów – informują badacze na łamach pisma „Biosensors and Bioelectronics”.
Chorobę Alzheimera można wykryć na długo przed objawami
15.11.2022
Szwedzkie badanie wskazuje, że jeszcze przed pojawieniem się symptomów można zidentyfikować osoby z chorobą Alzheimera. To może oznaczać wcześniejsze i skuteczniejsze leczenie.
Bakterie w jamie ustnej regulują przebieg COVID-19
15.11.2022
Zaburzenie równowagi mikrobiomu jamy ustnej ma związek z zaostrzonym przebiegiem COVID-19 – informują naukowcy z Uniwersytetu Massachusetts.