Aktualności

Badanie: Powszechne stosowanie fluoru jest konsekwencją wadliwych wytycznych żywieniowych
13.11.2022
3
Zalecane do niedawna przez większość organizacji zajmujących się zdrowiem publicznym diety wysokowęglowodanowe szkodzą zębom, więc ich stosowanie wymagało ogólnoświatowego wprowadzenia dodatkowej suplementacji fluorem. Mógł to być jednak duży błąd - uważa dr Philippe Hujoel ze School of Dentistry przy Uniwersytecie Waszyngtońskim.
Badanie: Mała ilość spożywanego białka napędza plagę otyłości
13.11.2022
Szczególnie korzystne jest dostarczenie białka na śniadanie - sugerują wyniki.
EMA zaleca dopuszczenie szczepionki przeciw koronawirusowi
13.11.2022
Zalecenie dotyczy dawki przypominającej dla osób dorosłych, które wcześniej zostały zaszczepione np. preparatami opartymi na technologii mRNA.
Wiadomo, w jaki sposób SARS-CoV-2 uszkadza serce
10.11.2022
Koronawirus SARS-CoV-2 zmienia metabolizm komórek serca i uszkadza produkujące energię mitochondria - wskazują naukowcy z University of Maryland. Istnieje jednak niedroga substancja, która ogranicza te zaburzenia - wyjaśniają na łamach „Communications Biology”.
Eksperci: badania przesiewowe noworodków w kierunku choroby Pompego poprawią wyniki leczenia
10.11.2022
W Polsce mamy dostęp do terapii dla pacjentów z chorobą Pompego, dlatego ważne jest wprowadzenie badań przesiewowych noworodków w kierunku tej choroby – oceniają eksperci. Ich zdaniem poprawi to wyniki leczenia i przeżywalność osób z tym rzadkim schorzeniem.
Przedłużające się skutki infekcji COVID-19 mogą dotyczyć nawet połowy zakażonych
10.11.2022
Zespół przedłużających się objawów, dotykający osób, które przeszły infekcję wirusem SARS-CoV-2, może dotyczyć nawet niemal połowy wszystkich zakażonych - poinformowała w komunikacie prasowym Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.
Badanie: Silnie przetworzone jedzenie może zwiększać ryzyko przedwczesnego zgonu
10.11.2022
Wysoko przetworzona żywność przyczynia się w Brazylii do ok. 60 tys. zgonów rocznie - wynika z badania prowadzonego w tym kraju. W państwach rozwiniętych, gdzie takiego jedzenia spożywa się więcej, skutki tego mogą być jeszcze większe.
Polscy naukowcy opracowali narzędzie do oceny właściwości immunomodulujących diety
09.11.2022
1
Opracowali indeks POLA - dzięki któremu możliwe jest oszacowanie, czy dana osoba dostarcza wraz z dietą odpowiednią ilość składników niezbędnych do optymalnego funkcjonowania układu immunologicznego.