Aktualności

Nowe genetyczne warianty szkodzące sercu
15.09.2023
Naukowcy zidentyfikowali ponad 60 nieznanych wcześniej genetycznych wariantów związanych ze spoczynkową akcją serca i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Odkrycie może przyczynić się do lepszej opieki nad pacjentami.
Doustna szczepionka przeciw SARS-Cov2
15.09.2023
Według naukowców, niektóre szczepionki powinny działać głównie w układzie oddechowym. Tego typu preparat, szybko działającą, doustną szczepionkę przeciwko SARS-CoV2, z powodzeniem przetestowali na makakach.
Europejski Dzień Prostaty
15.09.2023
15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty. Pomimo, iż coraz częściej mężczyźni mówią otwarcie w gabinecie o swoich dolegliwościach, to jednak statystki zachorowalności pokazują, że jest nadal bardzo wiele do zrobienia.
Groźne zarodźce malarii
14.09.2023
Wykryto wywołującego malarię pasożyta, który jest niewykrywalny standardowymi metodami i jednocześnie nie reaguje na typowe metody leczenia. To czarny scenariusz – uznali eksperci.
Terapia snem pomocą dla nastolatków z depresją
14.09.2023
Wspieranie zdrowego snu u tzw. „sów” w nastoletnim wieku pomaga połączyć biologiczne potrzeby wypoczynku z wymaganiami systemu edukacji. Proste metody mogą nawet pomóc młodym ludziom z poważną depresją.
Wzrosty zakażeń wirusem SARS-CoV-2
13.09.2023
Według danych statystycznych widać już wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Trudno przewidzieć, kiedy będzie szczyt jesiennej fali COVID-19, ale najprawdopodobniej nałoży się on na infekcje spowodowane innymi wirusami, w tym grypy – uważa wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.
Uwalnianie radioaktywnej wody z elektrowni w Fukushimie
13.09.2023
Zakończył się pierwszy etap uwalniania do morza oczyszczonej radioaktywnej wody z elektrowni atomowej w Fukushimie; zgodnie z planem spuszczono 7,8 tys. ton uzdatnionej wody – podała japońska stacja NHK, cytując operatora elektrowni.
Bezpłatne leki tylko na recepty wystawione po 30 sierpnia
13.09.2023
Od 1 września dzieci, które nie ukończyły 18 lat i osoby, które przekroczyły 65 rok życia mogą, po spełnieniu określonych warunków, otrzymać bezpłatne leki. Prawo do takich leków przysługuje pacjentom, którym lekarz wystawił receptę nie wcześniej niż 30 sierpnia – przekazało Ministerstwo Zdrowia.