Aktualności

Ekspert: zwiększenie uprawnień kardiologów umożliwi skuteczniejsze leczenie
18.12.2024
Przyznanie kardiologom uprawnień do wykonywania tomografii komputerowej tętnic wieńcowych to duży krok w stronę skuteczniejszego leczenia pacjentów z chorobami serca – powiedział kardiolog prof. Krystian Wit. Dodał, że może to wpłynąć na spadek liczby zawałów serca w Polsce.
Projekt MZ: zakaz umieszczania kobiet po poronieniu razem z tymi, które urodziły zdrowe dzieci
18.12.2024
Bezwzględny zakaz umieszczania kobiet, które poroniły lub urodziły martwe dziecko na jednej sali szpitalnej z kobietami, które urodziły zdrowe dzieci zakłada projekt Ministerstwa Zdrowia. Nowelizuje on standardy opieki okołoporodowej; przekazany został do konsultacji publicznych.
Badania minimózgów pozwalają lepiej zrozumieć niektóre choroby
18.12.2024
Miniaturowe, żywe modele mózgu pomagają naukowcom "zaglądać" w przyczyny chorób spowodowanych uszkodzeniami mitochondriów – struktur komórki, które produkują energię. Nowa metoda może pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia poważnych schorzeń, w tym epilepsji.
Ekspert: coraz częściej dorośli są narażeni na choroby zakaźne wieku dziecięcego
17.12.2024
Coraz częściej dorośli są narażeni na choroby zakaźne wieku dziecięcego. Związane jest to m.in. z wygaśnięciem ich odporności poszczepiennej, ale także ze wzrostem liczby dzieci niezaszczepionych – podkreślił w wypowiedzi dla PAP prof. Krzysztof Tomasiewicz, prezes Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
Dietetyk: dieta wegańska u dzieci nie jest zalecana
17.12.2024
Instytut Matki i Dziecka nie zaleca stosowania diety wegańskiej u małych dzieci. Dieta wegetariańska w tej grupie wymaga zaś odpowiedniego zbilansowania, regularnych badań krwi i w przeważającej liczbie przypadków suplementacji – wyjaśnił PAP dietetyk dr Karol Makiel.
„New Scientist”/Grypa ptaków bliższa osiągnięcia potencjału pandemicznego niż się wydaje
17.12.2024
Wirus grypy ptaków H5N1 intensywnie krąży na świecie, głównie wśród ptactwa oraz krów mlecznych, i jest bliższy osiągnięcia potencjału pandemicznego niż się nam wydaje - ostrzega „New Scientist”, powołując się na najnowsze badania.
Przednowotworowe zmiany w trzustce wykryte po raz pierwszy dzięki rezonansowi magnetycznemu
17.12.2024
Po raz pierwszy udało się wykryć przednowotworowe zmiany w trzustce dzięki obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego (MRI) – informuje pismo „Investigative Radiology”.
Eksperci: w Polsce tylko 1 proc. chorych na otyłość jest leczonych w sposób kompleksowy
16.12.2024
W Polsce 9 mln osób choruje na otyłość. Jednak tylko 1 proc. z nich jest leczony nowocześnie i kompleksowo – oceniają eksperci. Ich zdaniem są to alarmujące dane, gdyż na leczenie ok. 200 powikłań otyłości wydajemy rocznie ok. 15 mld zł. A koszty te będą ciągle rosły.