Aktualności
Brak szczepień stanowi obecnie największe zagrożenie epidemiologiczne dla ludzkości; w związku z tym trzeba położyć szczególny nacisk na uświadamianie ludzi w sprawie zagrożeń związanych z brakiem przyjmowania szczepień – podkreślił w środę rektor Uniwersytetu Kaliskiego prof. Andrzej Wojtyła.
21.11.2024
Specjalista chorób zakaźnych prof. Ernest Kuchar przekonuje w rozmowie z PAP, że to normalne, że w ściekach wykrywa się różne patogeny. Dlatego jego zdaniem doniesienia o wykryciu wirusa polio nie powinny budzić obaw, ponieważ nie stanowi on bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia publicznego.
21.11.2024
Reforma szpitalnictwa utknęła w rządzie, na finansowanie świadczeń brakuje kilkunastu mld zł – to dziś główne problemy zarządzającej ochroną zdrowia Izabeli Leszczyny. Na liście zrealizowanych projektów może zapisać refundację przez państwo in vitro i zdyscyplinowanie szpitali, które nie chciały wykonywać legalnych aborcji.
21.11.2024
1
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) stanowi czwartą przyczynę zgonów ludzi na świecie, mimo że znane są sposoby zapobiegania jej, jak również skutecznego leczenia – alarmują eksperci z okazji Światowego Dnia POChP, który przypada 20 listopada.
20.11.2024
Walsartan, lek szeroko stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca, zmniejsza ryzyko uszkodzenia serca podczas chemioterapii antracyklinowej – poinformowano na konferencji American Heart Association w Chicago.
20.11.2024
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych chce przekonać premiera do obywatelskiego projektu ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. We wtorek zamierza złożyć petycję do Donalda Tuska w tej sprawie. Pielęgniarki uważają, że w resorcie zdrowia nie ma pełnego zrozumienia dla ich problemów.
20.11.2024
W opisanym właśnie eksperymencie sztuczna inteligencja wyjątkowo skutecznie wykrywała niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby. Takie systemy mogą wspierać lekarzy – twierdzą badacze.
20.11.2024
Nowo opracowana nanocząsteczka lipidowo-polimerowa pozwala skuteczniej wprowadzać leki i szczepionki do płuc – na razie u myszy. O zbliżającej się możliwości wziewnego podawania leków i szczepionek mRNA informuje „Journal of the American Chemical Society”.
20.11.2024