Aktualności

Eksperci: produkty pszczele mogą być stosowane w medycynie; konieczne wypracowanie standardów
05.11.2024
Produkty pochodzenia pszczelego, oprócz miodu także propolis, pyłek pszczeli, pierzga, wosk czy mleczko pszczele, mają działanie lecznicze i jest to poparte badaniami naukowymi – podkreślają eksperci. Konieczne jest jednak wypracowanie standardów ich stosowania w medycynie.
Śląskie/ Innowacyjna technika obrazowania szansą dla chorych na raka mózgu
05.11.2024
1
Nowatorską technikę obrazowania immuno-PET, z wykorzystaniem przeciwciała znakowanego izotopem cyrkonu Zr-89, opracował zespół naukowców z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach (NIO) we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach i Institute of Cancer Research w Londynie.
Problemy z koncentracją w dzieciństwie i czynniki genetyczne mogą wskazywać na ryzyko psychozy
04.11.2024
Ryzyko wystąpienia u danej osoby doświadczeń podobnych do psychotycznych może być uwarunkowane zarówno problemami z koncentracją w dzieciństwie, jak i czynnikami genetycznymi – informuje „Nature Mental Health”.
Eksperci: rak płuca wciąż późno wykrywany; warto skorzystać z programu wczesnej diagnostyki
04.11.2024
1
Wczesne wykrycie raka płuca zwiększa szanse na skuteczne leczenie, dlatego warto, by osoby z grup ryzyka skorzystały z programu wczesnej diagnostyki tego nowotworu – przypominają eksperci z okazji obchodzonego w listopadzie Światowego Miesiąca Świadomości Raka Płuca.
Prof. Łęgosz: sztuczna inteligencja przybliży lekarzy do perfekcji (wywiad)
04.11.2024
Sztuczna inteligencja to narzędzie, które przybliży lekarzy do perfekcji – uważa prof. Paweł Łęgosz, kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Człowiek nie jest, niestety, nieomylny. Algorytmy "napchane pełnowartościową paszą" z wyspecjalizowanych źródeł, a nie "karmione" śmieciowymi informacjami, to wsparcie – zaznacza ekspert.
Pulmonolog: dominują infekcje wirusowe, ale przybywa przypadków krztuśca, wzrasta ryzyko gruźlicy
04.11.2024
W tym sezonie jesiennym dominują infekcje wirusowe, ale przybywa przypadków krztuśca, rośnie też w Polsce ryzyko gruźlicy – powiedziała PAP dr n.med. Małgorzata Farnik, pulmonolog i alergolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dla lekarzy informacje o wysokich zarobkach specjalistów to temat zastępczy, dla dyrektorów szpitali – kluczowy (analiza)
31.10.2024
3
Według Ministerstwa Zdrowia na podwyżki w lecznictwie przeznaczono w trzy lata 100 mld zł. Dyrektorzy szpitali chcą wprowadzenia ram wynagradzania w publicznej ochronie zdrowia. Samorząd lekarski uważa, że wywołanie tematu wysokich płac to "temat zastępczy, by opinia publiczna uznała lekarzy winnymi braku środków w NFZ".
Poznano mechanizm choroby Huntingtona
31.10.2024
Odkrycie kluczowego mechanizmu w chorobie Huntingtona może utorować drogę do jej wczesnego wykrywania i leczenia – informuje „Nature Metabolism”.