Aktualności

Wprowadzenie odpłatności za krew spowodowało bardziej racjonalne wykorzystywanie tego bezcennego leku - uważa doc. Jan Sabliński
07.02.2001
Wprowadzenie odpłatności za krew spowodowało bardziej racjonalne wykorzystywanie tego bezcennego leku - uważa doc. Jan Sabliński Wraz z wprowadzeniem reformy ochrony zdrowia w Polsce (1 stycznia 1999 r.) zmieniły się zasady płatności za preparaty krwi. 'Przed wprowadzeniem reformy krew wydawana była szpitalom przez stacje krwiodawstwa nieodpłatnie, w związku z czym ten bezcenny lek nie zawsze był racjonalnie wykorzystywany' - powiedział MAI doc. Jan Sabliński, dyrektor Krajowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
07.02.2001
Pan American Health Organization (PAHO) ostrzega, że sytuacja w dotkniętym trzęsieniem ziemi Salwadorze jest wciąż poważna
07.02.2001
Pan American Health Organization (PAHO) ostrzega, że sytuacja w dotkniętym trzęsieniem ziemi Salwadorze jest wciąż poważna Jak stwierdził dr Luiz Jorge Perez, który w imieniu PAHO odwiedził tereny dotknięte trzęsieniem ziemi, usunięcie wszystkich zniszczeń i odbudowa infrastruktury medycznej może potrwać jeszcze wiele lat.
07.02.2001
UNICEF opublikował raport dotyczący śmiertelności dzieci z powodu wypadków
07.02.2001
UNICEF opublikował raport dotyczący śmiertelności dzieci z powodu wypadków Opublikowany wczoraj raport zawiera wyniki badań przeprowadzonych w najbogatszych krajach posiadających najlepiej zorganizowaną służbę zdrowia. Wynika z niego, że każdego roku w różnego rodzaju wypadkach śmierć ponosi prawie 20 tys. dzieci.
07.02.2001
Związek pomiędzy aktywnością fizyczną i wskaźnikami zapalenia u zdrowych starszych osób
07.02.2001
Związek pomiędzy aktywnością fizyczną i wskaźnikami zapalenia u zdrowych starszych osób Wyższy poziom aktywności fizycznej wiąże się z mniejszym ryzykiem chorób układu krążenia. Ponadto, wyniki badań wskazują na związek pomiędzy rozwojem płytki miażdżycowej i stanem zapalnym.
07.02.2001
Niewydolność serca może być przyczyną zmienionej reakcji serca na leki antyarytmiczne
07.02.2001
1
Leki antyarytmiczne są jedną z najczęściej stosowanych grup leków u chorych cierpiących na choroby serca. Jednak nie do końca poznano mechanizm ich działania w przypadku zastoinowej niewydolności serca. Celem badania, przeprowadzonego przez zespół badaczy z Division of Cardiovascular Disease, Department of Internal Medicine, Mayo Clinic and Mayo Foundation w Rochester w USA była ocena działania leków antyarytmicznych klasy III w niewydolności serca.
07.02.2001
1
Przydatność badania późnych potencjałów komorowych w ocenie stopnia reperfuzji tętnicy odpowiedzialnej za zawał serca
07.02.2001
Przydatność badania późnych potencjałów komorowych w ocenie stopnia reperfuzji tętnicy odpowiedzialnej za zawał serca Wynik oceny stopnia reperfuzji tętnicy odpowiedzialnej za zawał serca może być istotnym czynnikiem prognostycznym u chorych w ostrej fazie zawału serca. Istnieją doniesienia sugerujące charakterystyczne zmiany wartości parametrów późnych potencjałów wśród chorych w ostrej fazie zawału serca nie leczonych trombolitycznie w porównaniu z chorymi, u których podjęto próbę rewaskularyzacji farmakologicznej w pierwszych godzinach zawału serca.
07.02.2001
Porównanie czułości i swoistości biochemicznych markerów ostrej fazy zawału serca
07.02.2001
Porównanie czułości i swoistości biochemicznych markerów ostrej fazy zawału serca Celem badania, przeprowadzonego przez zespół naukowców brytyjskich pod kierownictwem dra A. M. Huggona z Department of Accident and Emergency, Guy's and St Thomas' Hospitals w Londynie, było porównanie wartości diagnostycznej zapisu EKG i wczesnych markerów biochemicznych zawału serca - troponiny T, mioglobiny, aktywności kinazy kreatyninowej (CK) i izoenzymu sercowego (CK-MB) oraz stężenia CK-MB w rozpoznaniu zawału serca w izbie przyjęć.
07.02.2001
Wykorzystanie obciążeniowego badania echokardiograficznego w diagnostyce bólu w klatce piersiowej
07.02.2001
Wśród pacjentów zgłaszających się do szpitala z powodu bólu w klatce piersiowej istnieje grupa chorych, u których ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca jest małe. Ta grupa chorych stanowi problem diagnostyczny, ponieważ u niewielkiego odsetka może wystąpić zawał serca i nagła śmierć sercowa. Autorzy badania, opublikowanego na łamach Academic Emergency Medicine, podjęli próbę oceny przydatności obciążeniowego badania echokardiograficznego w diagnostyce bólu w klatce piersiowej u chorych z małym ryzykiem wystąpienia choroby niedokrwiennej serca.
07.02.2001