Aktualności

Wpływ aktywności fizycznej na występowanie raka jajnika
07.02.2001
Dr Alessandra Tavari i wsp. z kilku ośrodków we Włoszech dokonali analizy związku pomiędzy aktywnością fizyczną i ryzykiem raka jajnika. W tym celu przeprowadzili oni w latach 1992-1999 kliniczno-opisowe badanie z udziałem 1031 kobiet z potwierdzonym histologicznie, inwazyjnym rakiem jajnika i 2411 kobiet z grupy kontrolnej hospitalizowanych z powodu ostrych, nienowotworowych, niehormonalnych zaburzeń.
07.02.2001
Polska wprowadza całkowity zakaz importu żelatyny wołowej
07.02.2001
W związku z zagrożeniem przedostania się choroby BSE na terytorium Polski główny lekarz weterynarii dr Andrzej Komorowski podjął decyzję o zakazie importu i tranzytu żelatyny wołowej i wołowo-wieprzowej oraz produktów spożywczych, które ją zawierają.
07.02.2001
W Łodzi przyszły na świat pięcioraczki
07.02.2001
W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi w poniedziałek przed południem urodziły się pięcioraczki: czterej chłopcy i dziewczynka. Dzieci przyszły na świat drogą cięcia cesarskiego w 28. tygodniu ciąży, ich stan w chwili narodzenia uznano jako 'niezły'. Rozwiązanie cięży w tak wczesnym stadium było konieczne z powodu sytuacji położniczej ciężarnej, gdyż zaczął się poród - powiedział MAI dr Lech Podciechowski z Kliniki Medycyny Matczyno-Płodowej.
07.02.2001
Skuteczność wziewnej ludzkiej insuliny w leczeniu cukrzycy typu 1
06.02.2001
Skuteczne wyrównanie glikemii u chorych na cukrzycę typu 1 wymaga zwykle co najmniej dwóch iniekcji insuliny dziennie. Wziewne stosowanie insuliny jest nową metodą podawania dawek insuliny przed posiłkami.
06.02.2001
Wywołane wysiłkiem uniesienie odcinka ST w odprowadzeniach z patologicznym załamkiem Q
06.02.2001
Wywołane wysiłkiem uniesienie odcinka ST w odprowadzeniach z patologicznym załamkiem Q u chorych po niedawno przebytym zawale serca jest uważane za marker poważnych zaburzeń kurczliwości obszaru mięśnia lewej komory. Istnieją doniesienia sugerujące, że zmiany odcinka ST podczas próby obciążeniowej świadczą o obecności żywotnego miokardium w strefie objętej zawałem.
06.02.2001
Wpływ długotrwałej suplementacji alfa-tokoferolu na stężenie hormonów w surowicy u mężczyzn w starszym wieku
06.02.2001
Badanie Alpha-Tocopherol Beta-Carotene Cancer Prevention Study (ATBC) wykazało, że stosowanie alfa-tokoferolu znamiennie zmniejsza ryzyko raka prostaty. Uważa się, że hormony płciowe odgrywają istotną rolę w rozwoju raka prostaty. Dr Terryl J. Hartman i wsp. z ośrodków w USA i Finlandii postanowili sprawdzić czy długotrwała suplementacja alfa-tokoferolu prowadzi do zmian stężenia hormonów płciowych.
06.02.2001
Efekt skojarzonego leczenia terazosyną i finasterydem na apoptozę, proliferację komórek i ekspresję TGF-beta w łagodnym przeroście prostaty
06.02.2001
Leczenie farmakologiczne łagodnego przerostu prostaty ma na celu złagodzenie objawów poprzez albo relaksację mięśni gładkich w obrębie prostaty przy użyciu leków blokujących receptory afla1-adrenergiczne albo zmniejszenie wymiarów gruczołu w wyniku stosowania inhibitorów 5alfa-reduktazy. Dr Deborah T. Glassman i wsp. z University of Maryland School of Medicine w Baltimore przeprowadzili badanie mające na celu określenie wpływu skojarzonego leczenia finasterydem i terazosyną na apoptozę i proliferację komórek aby wykazać potencjalne synergistyczne działanie tych leków na poziomie komórkowym.
06.02.2001
Nadwaga jako możliwa do skorygowania przyczyna leżąca u podłoża rozwoju raka
06.02.2001
Kolejne wyniki badań wskazują, że nadwaga prowadzi do zwiększenia ryzyka raka w różnych lokalizacjach, m.in. nerek, trzonu macicy, jelita grubego, pęcherzyka żółciowego i sutka u kobiet po menopauzie. Do tej pory nie przeprowadzono jednak systematycznych badań nad udziałem nadwagi w rozwoju raka.
06.02.2001