Aktualności

Nowa metoda mało inwazyjnej, bezpośredniej rewaskularyzacji mięśnia sercowego
09.02.2001
Mało inwazyjne, bezpośrednie pomostowanie wieńcowe (MIDCAB - minimally invasive direct coronary artery bypass) jest skuteczną i mało obciążającą techniką rewaskularyzacji gałęzi przedniej zstępującej (LAD), szczególnie zalecaną w leczeniu chorych wysokiego ryzyka operacyjnego.
09.02.2001
Podczas konferencji w Chicago przedstawiono najnowsze wyniki badań oraz metody leczenia i profilaktyki AIDS
09.02.2001
Podczas zakończonej 7 lutego 8. dorocznej Conference on Retroviruses and Opportunistic Infections czołowi eksperci w dziedzinie AIDS przedstawili najnowsze wyniki swoich badań. Przez 4 dni dyskutowano o najważniejszych problemach związanych z zakażeniami HIV, takich jak pojawianie się w ostatnim czasie coraz większej liczby odmian wirusa odpornych na dotychczas stosowane leki, czy zastraszająco duży odsetek nosicieli HIV wśród mężczyzn o orientacji homo- i biseksualnej.
09.02.2001
Badania kliniczne prowadzone są w Polsce zgodnie ze standardami Europejskimi
09.02.2001
Badania kliniczne prowadzone w Polsce odpowiadają standardom europejskim, zapewnili członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce, podczas czwartkowej konferencji 'Mity i fakty dotyczące badań klinicznych'.
09.02.2001
Zarząd Zachodniopomorskiej Regionalnej Kasy Chorych wydał oświadczenie w sprawie zakupu nowej siedziby
09.02.2001
UNUZ nałożył karę finansową na dyrektorów Zachodniopomorskiej Regionalnej Kasy Chorych, uznał bowiem, że zakupując budynek na nową siedzibę znacznie przekroczyli kwotę dotacji celowej przekazanej przez Ministerstwo Zdrowia.
09.02.2001
Różnice zależne od płci w zakresie 2-letniej umieralności po hospitalizacji z powodu zawału serca
08.02.2001
Różnice zależne od płci w zakresie 2-letniej umieralności po hospitalizacji z powodu zawału serca Panuje przekonanie, że na umieralność szpitalną z powodu zawału serca wpływa płeć i wiek chorego. Wyniki badań wskazują, że u młodych kobiet umieralność jest większa niż u mężczyzn. Do tej pory nie prowadzono badań dotyczących umieralności w tej grupie chorych po wypisie ze szpitala.
08.02.2001
Występowanie chorób układu krążenia i umieralność u starszych osób, u których ultrasonograficznie wykryto mały tętniak aorty brzusznej
08.02.2001
1
Występowanie chorób układu krążenia i umieralność u starszych osób, u których ultrasonograficznie wykryto mały tętniak aorty brzusznej U osób z tętniakiem aorty brzusznej stwierdza się więcej czynników ryzyka i klinicznych objawów chorób układu krążenia. Nie wiadomo czy te czynniki odpowiadają za zwiększoną umieralność u chorych z tętniakiem aorty brzusznej.
08.02.2001
1
Wpływ angiogenezy na rozwój raka wątrobowokomórkowego
08.02.2001
Naczyniowy śródbłonkowy czynnik wzrostu (vascular endothelial growth factor - VEGF) wywiera duży wpływ na angiogenezę i postęp choroby nowotworowej. Jak udowodniono, wysoki poziom VEGF jest bezpośrednio związany ze wzrostem różnych typów raka oraz przerzutami nowotworowymi. Zależności te u chorych na raka wątrobowokomórkowego są nadal niejasne.
08.02.2001
Czynniki związane z ryzykiem zatrzymania krążenia u chorych hospitalizowanych z powodu ostrej fazy zawału serca
08.02.2001
Ostra faza zawału jest związana z ryzykiem nagłego zatrzymania krążenia. Dotychczas jednak w niewielu badaniach próbowano określić czynniki związane z częstszym występowaniem tego powikłania u chorych hospitalizowanych z powodu ostrego zawału serca.
08.02.2001