Aktualności
Dr T. Thevenot i wsp. z Groupe Hospitalier Pitie-Salpetriere w Paryżu i Hopital Michallon w Grenoble we Francji przeprowadzili powtórną meta-analizę badań dotyczących stosowania interferonu u chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C z uwzględnieniem nowych czynników (punkt końcowy związany z obecnością HCV RNA, uwzględnienie chorych z marskością wątroby i chorych z prawidłowym stężeniem aminotransferazy alaninowej).
01.02.2001
1
Według danych przedstawionych przez Public Health Laborarory Service (PHLS) liczba osób chorujących na gruźlicę wynosi 6797, co stanowi 10,6% wzrost w porównaniu z rokiem 1999.
01.02.2001
3
Wszyscy pacjenci, którzy chcą korzystać z usług publicznych placówek ochrony zdrowia podlegających Mazowieckiej Regionalnej Kasie Chorych od początku 2001 r. mają obowiązek udokumentować, że płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne i tym samym są uprawnieni do korzystania z usług w tych przychodniach czy szpitalach.
01.02.2001
Chorzy na krwawiące żylaki przełyku w stopniu ryzyka operacyjnego A i B według klasyfikacji Childa, pomimo nowych metod leczenia, nadal odnoszą większe korzyści z wytworzonych operacyjnie zespoleń wrotno-układowych niż śródwątrobowych połączeń wrotno-układowych wytwarzanych endoskopowo przez żyłę szyjną (TIPS).
01.02.2001
Dr J. Szumiło i wsp. z Katedry Patomorfologii i II Katedry Chirurgii Ogólnej Akademii
Medycznej w Lublinie przeprowadzili badanie mające na celu określenie możliwości
przewidzenia na podstawie wybranych klinicznych i histopatologicznych wskaźników, a także
immunohistochemicznej ekspresji białek p53 i bcl-2 odpowiedzi na przedoperacyjne leczenie
chemiczne u chorych z płaskonabłonkowym rakiem przełyku.
01.02.2001
Wyniki badań epidemiologicznych wskazują, że ryzyko zawału serca u chorych na cukrzycę, nie chorujących na choroby układu krążenia jest podobne jak u osób chorujących na choroby układu krążenia.
01.02.2001
Społeczeństwo polskie źle ocenia funkcjonowanie wszystkich czterech reform systemowych (opieka zdrowotna, szkolnictwo, system ubezpieczeń emerytalnych i reforma administracyjna), jednak nadal (mimo nieznacznej poprawy) najbardziej krytycznie ocenia zmiany w zakresie ochrony zdrowia.
01.02.2001
2